Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Донбас: у постійній тривозі

Експерти «Восток SOS» готують восьмий звіт для Європи про гуманітарну ситуацію
10 серпня, 2020 - 19:33
ФОТО АНДРІЯ КРИМСЬКОГО

П’ять днів на Донбасі провели експерти благодійного фонду «Восток SOS» разом з міжнародними колегами. До місії намагаються щоразу залучити представників різних країн, із Росії зокрема. Об’їхали всю лінію розмежування, від півночі до півдня, відвідали ключові населені пункти: Опитне, Богданівку, Катеринівку, Кримське. В кожного з учасників своєрідної моніторингової місії склалося своє враження про те, що нині відбувається на Донбасі. Про замороження конфлікту не йдеться, як і раніше, це територія, де ведеться активний обстріл, а місцеве населення живе з постійним відчуттям тривоги. Днями учасники моніторингової місії поділилися зі ЗМІ своїми першими враженнями від візиту.

«Це була восьма міжнародна місія фонду разом з міжнародними партнерами за підтримки МЗС Німеччини. Поїздка тривала з 24 по 25 липня, — розповів виконавчий директор БФ «Восток SOS» Костянтин РЄУЦЬКИЙ. — Протягом останніх шести років відбувалася або одна, або дві такі місії, в яких взяли участь приблизно 30 європейських експертів. Ми досліджували всі ці шість років гуманітарну ситуацію в прифронтовій зоні, безпекову ситуацію та проблеми, породжені російською збройною агресією на території України. Ці звіти презентували в урядах Франції, Німеччини тощо. Це допомагає коректно висвітлювати події на сході України та формувати адекватну суспільну думку. Фокусом цього моніторингу були воєнні дії, зокрема оголошене перемир’я. Ми досліджували, наскільки дотримується режим припинення вогню, звертали увагу на свободу пересування через лінію зіткнення, додаткові обмеження через карантинні заходи, а також функціонування військо-цивільних адміністрацій».

«ЧЕРГИ НА КПВВ — ЦЕ ПОРУШЕННЯ ПРАВ ЛЮДИНИ»

Найбільше нарікань у спостерігачів викликали черги на контрольно-пропускних пунктах. Незважаючи на те що українська сторона відкрила проїзд, деякі люди не можуть потрапити додому, наприклад, до Донецька, через обмеження, встановлені так званою «ДНР». «При перетині з «ДНР» два тижні люди чекають на перехід, і це не через українських солдатів на блокпостах, а через бюрократичні проблеми на тій стороні. Родина сидить два тижні на зупинці і чекає, поки їхні імена знайдуть у списках. Люди старшого віку в глибокій депресії від цього. Я відвідав багато невизнаних республік на території колишнього СНД, там більш бардачно, ніж на цих блокпостах, але там ніхто не сидить тижнями в очікуванні. Треба привертати увагу міжнародної спільноти до цієї проблеми, оскільки це порушення прав людини», — зазначав експерт Норвезького гельсінського комітету Івар ДАЛЕ.

Про необґрунтовані чекання біля КПВВ уже неодноразово розповідали експерти «Восток SOS». Допомагають громадянам у таких ситуаціях працівники ДСНС, облаштовуючи для їхньої ночівлі намети, та гуманітарні організації, які привозять продукти харчування. 

«Мене вразило, що ситуація неоднозначна на Донбасі, — додав Івар Дале. — Ліворуч ніби звичайна українська картина, де стоїть супермаркет, діти граються, це могла б бути картина з Ужгорода. Глянеш праворуч — а там військові, камуфляж, БТРи, ти розумієш, що ціле покоління дітей виросте в такому стані, і вони звикають, що вночі чути вибухи, стрілянину. Поїхати на схід України просто так — можливо, але якщо об’їхати ці райони з місцевими та експертами, це зовсім інший досвід. Я не був здивований, що є гарячі точки досі, бо всі, хто за цим стежить, у курсі цього. Але я помітив, що мої друзі, колеги, журналісти в Норвегії, яким розповідав про побачене, були здивовані. Західна Європа думає, що війна на сході України вичерпана, все завершилось, там тихо та мирно. Ми це бачили та чули, коли тривала стрільба».

«ЗАБРАКЛО ОДНІЄЇ ГЕРОЇНІ, ЯКА ЗАГИНУЛА ТОРІК»

Інший учасник місії, кореспондент «Газети виборчої» Петр АНДРУСЕЧКО, був на Донбасі вже кілька разів. Уперше — під час оборони донецького аеропорту, в селі Опитне в січні 2015 року. Вдруге відвідав це саме місце 2018 року, і третій візит здійснив цього літа. Дехто з попередніх інтерв’юерів Петра, на жаль, загинув. За словами кореспондента, практично нічого за ці роки не змінилося для місцевого населення. Іще з 2014 року мешканці Опитного живуть без електроенергії, місцевість повністю зруйнована, ні одного живого будинку не лишилося. «Я тоді написав про це репортаж. І тепер повернувся сюди знову. Зустрів тих самих людей, поговорив з тими героями, з якими говорив два роки тому. Забракло однієї героїні, вона загинула минулого року,    — ділиться враженнями Петр Андрусечко. — Людям допомагають міжнародні гуманітарні організації, їм дали сонячні панелі, невеликі генератори, але цього вистачає на зарядку телефона або на підключення радіо. Про це треба говорити в Європі, нагадати про важку ситуацію з місцевим населенням».

Разом з тим учасники місії відзначають позитиви — будуються дороги, зокрема, в Луганській області. «Це поштовх до економічного розвитку. Наприклад, фермери, які вирощують фрукти та овочі, тепер відправляють свої товари на ринки в Київ або Харків, приїжджають вантажівки з Києва. Раніше це було неможливо через розбиті дороги. Розвиток інфраструктури позитивно позначається і на мобільності людей», — зауважив Андрусечко.

Тривожить спостерігачів те, як довго втримається перемир’я, оголошене 27 липня. Костянтин Рєуцький відзначив, що в перший же день тиші зафіксували порушення цього режиму. Учасники місії спілкувалися з місцевим мешканцем Золотого, який працював 27 липня на городі: осколок снаряду влучив йому в руку.

За підсумками візиту спостерігачі готуватимуть звіт для уряду України. В ньому акцентуватимуть увагу на необхідності покращити інфраструктуру в зоні конфлікту, на поліпшенні економічних умов відновлення регіону та на покращенні інституту військово-цивільних адміністрацій.

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 
Рубрика: