Волі українського народу до самостійного життя не знищать ні ворожі тюрми, ні заслання, бо Україна є нездобутнім бастіоном героїв і борців
Євген Коновалець, український військово-політичний діяч, організатор ОУН

Гонта повертається у Гонтівку

На Вінниччині споруджують козацький меморіал і шукають гроші на зведення пам’ятника
3 липня, 2020 - 12:08
МИКОЛА КРИЖАНІВСЬКИЙ І ПРОЄКТ ГОЛОВНОЇ ФІГУРИ МЕМОРІАЛУ, ЯКА СТОЯТИМЕ НА ВИСОКОМУ КУРГАНІ

 

Ще у 2002-му році громада села Гонтівка, що в Чернівецькому районі, розробила проєкт спорудження меморіального комплексу на місці страти гайдамаків та зведення пам’ятника на честь одного із провідників Коліївщини Івана Гонти. У 2007-му на його реалізацію виділили 240 тисяч гривень, але через повінь кошти довелося переадресувати. Два роки тому громада нагадала депутатам Вінницької облради про незакінчений проєкт, але коштів так і не отримала. Відтак, чекати більше не стали і оголосили про збір благодійних пожертв на зведення меморіалу.

«Цьому проєкту вже більше десяти років. Він виник відповідно до президентського указу про відзначення 240 роковин Коліївщини. Він здобув підтримку Гонтівської територіальної громади, її голови Михайла Бея, Вінницької та Чернівецької міськрад, козацьких товариств та історичного клубу «Холодний Яр». Але з різних причин створення меморіалу перетворилося у тривалий довгобуд, а інколи і відверте ігнорування, — визнає автор композиції, скульптор Микола КРИЖАНІВСЬКИЙ. — Торік завдяки наполегливості сільського голови, підтримці меценатів та за участі козацьких товариств краю було насипано курган і залита бетонна основа під пам’ятний знак Івану Гонті. Зараз триває спорудження фундаменту під меморіал. Але збір на виготовлення пам’ятного знаку триває і до нього можуть долучитися усі охочі».

За його словами, саме на місці, де нині розташована сільська школа Гонтівки, було поховано замордованого уманського полковника Івана Гонту разом із його повстанцями-гайдамаками. Через це, за задумом, козацький полковник буде зображений в стані психологічного передсмертного афекту в традиційній позі бойового козацького гопака.

«Відрубані руки ще тримають козацьку шаблю, а голова дивиться у вічність. По силуету така композиція нагадує хрест із розіп’ятим українським Ісусом-Воїном за свою землю», — уточнив Микола Крижанівський.

Навколо кургану з меморіалом планують встановити тематичні скульптури. Їх відкриття приурочать до міжнародного симпозіуму «Гайдамаки», який планують провести до Дня українського козацтва та Покрови Пресвятої Богородиці, тобто 14 жовтня 2020 року. Загальна вартість усього проєкту становить 600 тисяч гривень.

Олеся ШУТКЕВИЧ, «День», Вінниця
Газета: 
Рубрика: