Найстрашніші в житті ті люди, які прочитали одну книжку. З людиною ж, яка багато читає, завжди матимеш про що поговорити, і тобі поруч з нею нічого не загрожуватиме.
Іван Малкович, український поет і видавець, власник і директор видавництва «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»

Гостинний двір — громаді

Кияни наполягають на негайній реставрації пам’ятки із подальшим перетворенням у культурно-музейний простір
4 березня, 2021 - 19:30
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Після восьми років без нагляду враз на Гостинний двір звернули увагу і громада, що швидше правило, і Мінкультури з КМДА, а це більше виняток. Бо роками громадські об’єднання вимагали то від мерії, то від відомства рятувати пам’ятку. Основна багаторічна вимога громади — аби Фонд державного майна, на чиєму балансі двір, передав будівлю у комунальну власність Києва, а столична влада у свою чергу негайно взялася за реставрацію. Учора, 4 березня, громадські організації та небайдужі кияни прийшли до Міністерства культури та інформаційної політики із нагадуванням, що Гостинний двір треба рятувати і залучати до цього активну громаду та експертів.

«Вже вісім років будівля стоїть без даху, руйнується опадами і морозами. Досі владні інституції не можуть дійти згоди щодо того, хто має відновлювати Гостинний і за які кошти, — ішлося в анонсі акції. — Споруда знаходиться у власності Фонду держмайна, а на розпорядження нею претендують Мінкульт, КМДА, та й «Укрреставрація» заявляє про намір приватизувати пам’ятку. Кияни вважають, що тільки громада столиці може вирішувати долю Гостинного двору».

Про порятунок пам’ятки саме за участю громади наголосив нещодавно й екснардеп Ігор Луценко, що був учасником так званої республіки Гостинного двору, коли у 2012-2013 роках доводилося боронити його від перетворення у торгово-розважальний центр. «Кияни на сьогодні позбавлені права самостійно порятувати Гостинний (пам’ятку національного значення) від руйнування, бо уряд віддав цю будівлю рейдерам, котрі зараз її руйнують, — пояснював Луценко, анонсуючи 6 березня ще одну акцію привернення уваги до проблем пам’ятки. — Вимагаємо прогнати рейдерів з державної власності. Негайно розпочати процес відновлення Гостинного, надати проєктну документацію і розпочати роботи. Сприяти створенню в Гостинному дворі громадського простору — центру самоврядування киян, а також музейних, освітніх та культурних закладів».

Між тим за рішенням суду уряд і Фонд держмайна повинні якнайшвидше подати на розгляд науково-проєктну документацію на проведення невідкладних протиаварійних та реставраційно-відновлюваних робіт. Але знову пауза. Мінкультури вважає, що спочатку КМДА повинна погодитись на передачу пам’ятку саме міністерству. Як заявив міністр Олександр Ткаченко, як тільки КМДА надасть позитивну відповідь на відповідне звернення Фонду держмайна — МКІП розпочне дві паралельні процедури: «Перша — матимемо усі правові підстави звертатись до суду щодо незаконного знаходження охорони попередніх власників на території пам’ятки і їх негайного виселення. Друга — фіналізації концепції Гостинного Двору з громадськістю та її публічну презентацію. Разом з розробкою науково-проєктної документації для оперативного початку фінансування протиаварійних робіт».

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 
Рубрика: