Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

It’s cool — без кульок

Гуманістичний рух UAnimals запустив флешмоб #ековипускний
30 травня, 2019 - 10:01

Активісти закликали дітей та батьків, у яких найближчим часом заплановані випускні у школах та дитячих садочках, відмовитися від випускання повітряних кульок. Це красиво, але небезпечно: зв’язки долають сотні й тисячі кілометрів, перш ніж впасти сміттям на землю чи воду. Термін розкладання кульок — від чотирьох років, а капронових стрічок, які їх зв’язують, — понад 100 років. Цього більш ніж досить для того, щоб завдати великої шкоди природі.

Звірів, птахів та риб приваблюють яскраві предмети, тому вони часто заплутуються в рештках кульок або навіть гинуть, намагаючись їх проковтнути. Латекс та фольга можуть нашкодити й агротехніці на полях і спровокувати пожежу чи масштабне відключення електроенергії, заплутавшись у дротах. Найвідоміший курйозний та водночас жахаючий інцидент з повітряними кульками стався 1986 року в США під час Balloonfest. Організатори планували встановити світовий рекорд, випустивши у небо майже півтора мільйона кульок. Такий масив у повітрі став причиною скасування низки авіарейсів та кількох ДТП, паралізував рух на дорогах. А потім кульки вкрили усю річку. Постраждав не тільки водний світ, а й двоє рибалок, які не встигли врятуватися. Відтоді у кількох американських штатах, а також окремих регіонах Великобританії та Австралії діє заборона на масовий випуск повітряних кульок.

Флешмоб #ековипускний підтримали очільники міністерств екології, освіти й охорони здоров’я, «за» (поки що в якості побажання, а не директиви) уже висловлюються окремі відділи освіти. Користувачі «Фейсбуку» в коментарях під дописами міністрів розповідають, що підтримали акцію цього року або самостійно приймали таке екологічне рішення в минулі роки. Так, випускники вінницької гімназії «Дельфін» 28 травня допомагали комунальникам висаджувати липи в одній із зелених зон. Така ж традиція потроху приживається і в Рівному. У Торецьку (Донецька область) випускники однієї зі шкіл посадили калину. Аналогічний флешмоб ?#?дульки_кулькам? ще раніше оголосила ГО «ЧИСТО.Вишгород». Про свою участь у ньому також заявляли учні з різних сіл та міст України. У таких школах намагаються уникати пластику у святковому декорі й висаджувати дерева упродовж року.

Підготувала Дар’я ТРАПЕЗНІКОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: