Найстрашніші в житті ті люди, які прочитали одну книжку. З людиною ж, яка багато читає, завжди матимеш про що поговорити, і тобі поруч з нею нічого не загрожуватиме.
Іван Малкович, український поет і видавець, власник і директор видавництва «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»

Канадські старти стають ближчими

Завершення випробувань верхнього ступеня РН «Циклон-4» дає основу для створення нових реактивних систем для перспективних ракет-носіїв власної розробки
26 серпня, 2020 - 11:57
ФОТО З АРХІВУ «Дня»

Як кажуть спеціалісти КБ «Південне», у ракетно-космічній техніці немає зайвих деталей. Зараз у всесвітньо відомому підприємстві, що розташоване у Дніпрі, займаються розробкою верхнього ступеню ракети-носія «Циклон-4». Оскільки саме цей ступінь виводить на цільову орбіту корисне навантаження. Від того, наскільки ювелірно він спрацює, залежить успіх усього пуску. Виготовлення цього ступеня — технологія, якою оволоділи лише окремі виробники в усьому світі. КБ «Південне» разом з «ВО «Південмаш» та іншими підприємствами української кооперації — серед тих підприємств, що володіють і технологіями, і достатньою експериментальною базою.

У серпні минулого року на базі випробувального стенда «Південмашу» було успішно проведено вогневі випробування третього, верхнього ступеня ракети-носія класу «Циклон-4», основу якого становить рідинний двигун РД861К. У червні 2020 року успішно завершено другий етап заключних довідних випробувань двигуна. Попереду — льотні випробування у складі ракети-носія. Як відзначають у КБ «Південому», верхній ступінь ракети легкого класу «Циклон-4» — універсальний. Враховуючи потенціал, що закладено в конструкцію ступеня, у нього є майбутнє не тільки в ракетах сімейства «Циклон», але і як розгінного блока або космічного ступеня інших носіїв.

По-перше, третій ступінь має високі енергетичні показники за рахунок великого обсягу заправки компонентами палива — приблизно 11 тонн і високоъ тяги з можливістю до п’яти увімкнень двигуна. Рідинна реактивна система забезпечує високі характеристики маневровості. Висока точність виведення космічних апаратів досягається за рахунок оснащення новою системою керування з використанням лазерних пристроїв та  супутникової навігації. До того ж нова ракета має велику кількість і високу якість  показників через використання нової системи телеметричних вимірювань, високу безпеку обслуговування з використанням автономних процесів підготовки і керування пуском, а також  мінімальний шкідливий вплив на довкілля.

На початку цього місяця у КБ «Південне» успішно провели заключні випробування рідинної реактивної системи верхнього ступеня ракети-носія «Циклон-4». Під час випробувань кожен із десяти рідинних ракетних двигунів малої тяги виконав приблизно 40 000 включень. Ці випробування завершили повний цикл наземного відпрацювання і остаточно підтвердили працездатність обраної конструкції та її вузлів. Унікальною таку рідинну реактивну систему робить те, що вона не має власної системи зберігання та подачі компонентів палива. Живлення двигунів здійснюється безпосередньо з паливних магістралей на вході в маршовий двигун, що дозволяє зменшити масу ступеня.

Завершення випробувань верхнього ступеня РН «Циклон-4» дає основу для створення нових реактивних систем для перспективних ракет-носіїв власної розробки. Як раніше повідомлялось, КБ «Південне» працює над сучасною ракетою-носієм, який має здійснювати комерційні запуски супутників з космодрому у Канаді.

Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпро
Газета: 
Рубрика: