Коли важиться доля нації, історія не відрізняє поміж нейтральними боягузів.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, теоретик українського консерватизму

Кладовище? Замість ліків

Учора активісти провели незвичну акцію напроти Кабінету Міністрів, щоб віл-позитивні люди нарешті отримали необхідні медпрепарати
28 травня, 2015 - 11:22
Кладовище замість ліків
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

«День» писав нещодавно про ситуацію з компанією «Вектор Фарма», яка отримала повну передоплату від держави за ліки для людей з ВІЛ, але за півроку не поставила препарати і судиться з Міністерством охорони здоров’я (деталі — у матеріалі «Лікування людей з ВIЛ — під загрозою»). Активісти унаочнили проблему: у пагорб напроти будівлі уряду вбили два хрести і все перемотали стрічками — так відокремили ділянку під цвинтар для майже 30 тисяч хворих, які незабаром можуть померти. Акцію назвали «Кладовище замість ліків». «Якщо люди не мають права жити, вони претендують хоча б на можливість гідно померти», — коментує голова благодійного фонду «Пацієнти України» Дмитро Шерембей.

Напередодні в Українському кризовому медіа-центрі відбувся брифінг представників МОЗ. «До кінця червня пацієнти з ВІЛ гарантовано отримають безперервне лікування. Щоб воно не переривалося і надалі, МОЗ перерозподілив надлишки ліків між регіонами, підбираються аналогічні схеми лікування для пацієнтів. Також МОЗ закликає компанію, яка виграла тендер на постачання ліків у 2014 році, виконати свої зобов’язання», — наголосив заступник міністра охорони здоров’я Ігор Перегінець.

Такі заяви мало втішають активістів. На їхню думку, МОЗ не може вирішити проблему. Пацієнти передали представнику Кабміну звернення, в якому закликають прем’єр-міністра Арсенія Яценюка втрутитися у процес. «Компанія-виробник виготовила всі ліки для віл-позитивних українців ще у січні. Компанія-посередник не сплатила ані копійки, хоча отримала всі кошти. Вимагаємо у прем’єр-міністра зайнятися цим питанням і залучити правоохоронні органи. Треба змусити компанію-посередника поставити усі препарати», — стверджує голова координаційної ради ВБО «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ» Володимир Жовтяк.

«Проста, тупа, а тому ефективна корупційна схема», — так називає постанову Кабміну, яка дозволила компаніям постачати ліки після повної передоплати та з піврічною відстрочкою, голова правління «Центру протидії корупції» Віталій Шабунін. «Ми попереджали, що цю постанову не можна підписувати: державні гроші будуть прокручуватися на рахунках компаній, а ліки не поставлять. Так і сталося, — каже Шабунін. — Судові позови проти МОЗ, які ініціює «Вектор Фарма», можуть тягнутися роками. Це — спосіб не купувати ліків і не віддавати грошей».

Володимир Жовтяк запевняє, що компанія-виробник готова хоч завтра відправити ліки в Україну. Процес доставки займе до тижня. Потім ліки мають пройти контроль якості — за бажання, це можна зробити за три дні. Тож якщо верхівка влади негайно втрутиться у ситуацію — шанс врятувати тисячі пацієнтів є.

P.S.: Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк вчора звернувся до міністра МВС Арсена Авакова з проханням знайти керівника компанії «Векторфарм», щоб він виконав свої зобов’язання. «Арсен Борисович (Аваков), є велике прохання допомогти фірмі невідкладно виконати цей контракт, допомогти нам невідкладно знайти директора цієї компанії, і зробити все, щоб препарати, за які сплачено з державного бюджету, були доставлені», — сказав Яценюк. Прикметно, що пацієнтські організації вже неодноразово зверталися з цим самим проханням.

Марія ПРОКОПЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: