Обирати собі уряд має право лише той народ, який постійно знаходиться в курсі того, що відбувається
Томас Джефферсон, видатний політичний діяч, дипломат і філософ епохи Просвітництва, один з авторів Декларації незалежності США, 3-й президент США в 1801-1809 роках

Корупція, високі податки і закритість даних

Херсон посів останнє місце серед обласних центрів за рейтингом сприятливості бізнес-клімату
15 вересня, 2020 - 17:54

Інститут політичних досліджень та економічних консультацій опублікував Індекс конкурентоспроможності міст України (ІКМ), який є інструментом для оцінки бізнес-клімату в містах, вимірювання ефективності економічного врядування та мотивації місцевих органів влади до співпраці з місцевою бізнес спільнотою.

За результатами дослідження, Хмельницький, Івано-Франківськ, Львів, Вінниця, Тернопіль та Чернігів — є містами з найбільш сприятливим бізнес-кліматом та ефективним економічним врядуванням. Останні місця в рейтингу посіли Київ, Запоріжжя, Одеса та Херсон. Для вимірювання ІКМ 2019/2020 у 23 обласних центрах та м. Києві опитали 5 115 суб’єктів підприємницької діяльності, які висловили думки про бізнес-клімат та про зусилля міської влади у створенні сприятливого середовища. В опитуванні взяли участь переважно представники малого бізнесу (96%), які працюють у сфері торгівлі (29%), промисловості (13%), будівництві (9%), наданні інших послуг (29%).

ІКМ складається з 10 компонентів. Це започаткування бізнесу, доступ до публічного майна, прозорість та відкритість даних, вартість дотримання законодавства, податки та збори, неформальні платежі та корупція, безпека ведення бізнесу, лідерство міської влади, ресурси для розвитку та підтримка інновацій.

За результатами проведеного опитування та зібраних статистичних даних з міст, Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій підготовлено звіт та рейтинг міст-учасників. Різниця у значенні ІКМ для 1-го та 24-го місця більше ніж подвійна, — 72,69 (Хмельницький) до 31,62 (Херсон), що свідчить про суттєву різницю у діловому кліматі, політиці місцевих рад, та як результат, — конкурентоспроможності кожного міста, повідомляють ініціатори опитування.

Зокрема, за даними опитаних 208 суб’єктів підприємницької діяльності Херсона, найбільшими перешкодами для ведення бізнесу у місті є високі податки та збори, корупція, непрозорість та закритість даних, низький попит споживачів та брак кваліфікованої робочої сили.

Якщо порівнювати значення ІКМ Херсона з результатами географічних сусідів, то поруч знаходяться міста із середнім та низьким значенням індексу. Зокрема, низький ІКМ має також Запоріжжя, яке посідає 22-гу сходинку. У нижній половині рейтингу розташувалися Дніпро та Миколаїв із середнім значенням ІКМ (15-те та 17-те місця відповідно)

Разом з тим бізнес у Херсоні має оптимістичні довготермінові плани щодо розвитку у дворічній перспективі. Трохи менше половини респондентів (46%) повідомили, що планують розширити бізнес, а 45% — залишатися на поточному рівні. Водночас лише 5% планували скоротити бізнес, а 4% — закрити його.

Іван АНТИПЕНКО, «День», Херсон
Газета: 
Рубрика: