Нехай думки, укладені в книгах, будуть твоїм основним капіталом, а думки, які виникнуть у тебе самого – відсотками з нього.
Тома Аквінський, теолог, святий католицької церкви

Музей Олеся Гончара — на батьківщині письменника

У Дніпрі спільними зусиллями хочуть відновити пам’ятку історії місцевого значення
13 травня, 2021 - 19:40

Це будинок, в якому жив письменник Олесь Гончар. Про це повідомила у Фейсбуці начальниця управління охорони культурної спадщини Дніпровської міськради Надія Лиштва. «Будинок по вул. Клубній, 25. Він і досі належить родичам Олеся Терентійовича, а доглядає його на волонтерських засадах Дніпропетровський національний університет ім. О. Гончара, — написала вона. — До 2015 року ще була жива рідна сестра Гончара, яка мешкала у цьому будинку і доглядала його. Місцеві досі згадують її з повагою, як гарну травницю та цілительку». В управлінні думають, як допомогти будинку, який було побудовано у 1944 році, відновити дерев’яні двері та наличники, підлогу, покриття даху та вимощення.

Олесь Гончар народився в Ломівці на околиці Катеринослава, нинішнього Дніпра, але виховувався у діда та бабусі на Полтавщині. У будинку по вул.Клубній,25, майбутній письменник мешкав після війни, коли навчався у Дніпропетровському державному університеті. У цьому будинку він написав першу частину з трилогії «Прапороносці». Навіть після переїзду до Києва Олесь Гончар щоліта відвідував будинок сестри і писав там свої твори. «Цей будинок має офіційний статус пам’ятки історії місцевого значення. Музей створила Олександра Терентіївна Сова — сестра Олеся Гончара», — каже куратор приватного музею ім. Олеся Гончара Наталя Щербак.

У ДНУ на честь Олеся Гончара відкрито іменну аудиторію. Щорічно 3 квітня, в день народження письменника, в ній проводять Гончарівські читання. А зараз зберігають особисті речі та унікальні рукописи літератора. Свого часу Олесь Гончар закінчив філологічний факультет ДНУ. І навіть встиг попрацювати викладачем на кафедрі української літератури. В наші дні на його честь перейменували і університет. Ім’я письменника університет носить з 2008 року. У Дніпровській міськраді хотіли б перетворити будівлю в музей, але будинок — у приватній власності. Він належить родичам літератора, які живуть у Києві і США. Втім будинок можна викупити за кошти бюджету, вважають у міськраді.

Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпро
Газета: 
Рубрика: