Як в нації вождя нема, тоді вожді її — поети
Євген Маланюк, український письменник, поет

Мистецтво на дотик

У Сумах відкрилася виставка картин для людей з вадами зору
1 березня, 2017 - 09:59

Як воно — відчути картини на дотик, лише пальцями? Відтепер пізнати таке сприйняття мистецтва зможуть і сумчани. У конгрес-центрі Сумського державного університету відкрилася виставка під назвою ARTouch. Експозиція містить вісім картин, автором однієї з яких є київський художник Сергій Поноченюк. Картина має назву «Споглядання щастя». Інші сім картин належать художниці із Сум Теї Джобовій. Месидж від організаторів — «проект створений для пошуку нових можливостей у мистецтві людям з вадами зору».

Про те, як виникла ідея створювати картини для незрячих, Тея розповідає: «Зацікавила можливість створити щось таке, що було б доступним і для людей, які не бачать. Щоб вони теж могли доторкнутися до творчості. Першу роботу створила приблизно рік тому. А як роблю? Заплющую очі, намагаюся зімітувати те, що уявляю, торкаюсь сама із заплющеними очима, щоб було зрозуміліше. Деякі деталі доводиться переробляти...»

— Я пробувала заплющити очі і сприймати ваші роботи на дотик. Але те, що я сприймаю, і те, що я бачу, — це різні речі...

— Так, звісно. Доторкнутися й подивитися — зовсім різні речі. На дотик сприймається по-іншому. Але, знаєте, один відвідувач нашої виставки, незрячий, «прочитав» дуже точно одну з картин — міський пейзаж, де вгорі був міський годинник...

Серед відвідувачів виставки — Дар’я Сасса, діагноз якої з дитинства — «тотально незряча». «Можна відчути на дотик якісь орнаменти, — розповідає вона про те, що «побачила» своїми руками. — Але не завжди можна миттєво зрозуміти, що саме зображено. Коли мені сказали, що тут зображено крило, я потім ще раз доторкалася і зрозуміла — справді, це крило, я його впізнала. Можливо, потрібно довше розглядати картини. Просто для мене це новий досвід. Але я думаю, що якби частіше такі виставки відбувалися в Сумах, то, звичайно, ми набули б і певних навичок. А загалом, мабуть, художникам теж варто радитися з незрячими, запитувати, як вони відчувають на дотик те чи інше й чи доступно це для розуміння... Ми з чоловіком, до речі, були в Харкові, де проходила виставка об’єктів, роздрукованих на 3D принтері. Ми там могли «побачити» і єгипетські піраміди, і Ейфелеву вежу, та ще й у супроводі відповідних ароматів... Я дуже вдячна, що є люди, які створюють мистецтво для тих, хто не може побачити його очима...»

Виставка ARTouch триватиме упродовж тижня.

Алла АКІМЕНКО, Суми. ФОТО ОЛЕГА ДЕМ’ЯНЕНКА
Газета: 
Рубрика: