Україна не може існувати, не володіючи Кримом, це буде якийсь тулуб без ніг. Крим має належати Україні, на яких умовах, це байдуже, чи буде це повне злиття, чи широка автономія, останнє повинно залежати від бажання самих кримців
Павло Скоропадський — український державний, політичний і громадський діяч, військовик. Гетьман Української Держави

Найбільш урочисто — в селі Бортятин

Як Львівщина відсвяткувала ювілей Богдана-Ігоря Антонича
8 жовтня, 2019 - 09:52

5 жовтня виповнилося 110 років від Дня народження видатного українського поета, прозаїка, перекладача, літературознавця, громадського діяча Богдана-Ігоря Антонича.

Зважаючи на вагомий внесок Богдана-Ігоря Антонича в національну та світову культуру, Верховна Рада України постановила відзначити цей ювілей на державному рівні, а Львівська обласна рада проголосила на Львівщині 2019 рік роком Богдана-Ігоря Антонича.

Найбільш урочисто ювілей великого поета відзначили на Мостищині, в селі Бортятин, де минули його юнацькі роки й де нині діє музей-садиба родини Антоничів. Тут відбувалися різноманітні зустрічі, презентації, поетичні читання, майстер-класи, концертні дійства. Учні Дитячої школи народних мистецтв, що у Львові, представили виставку «Мистецькі візії Антонича» — понад тридцять робіт, намальованих під враженням прочитаних поезій Богдана-Ігоря Антонича. Виконані вони в техніках живопису, кольорової графіки, витинанки. Цікаво пройшла презентація музейних видань: «Вибрані твори Богдана-Ігоря Антонича», «О поезія щоденних наших справ...», каталог «Художні виставки 2015 — 2019 років». На тематичну зустріч «...Перстень натхнення в серці тремтить» (Б.-І. Антонич) до бортятинців завітали митці, роботи яких експонувалися в Музеї.

Літературно-мистецьке свято продовжилося в Бортятині й 6 жовтня. На подвір’ї музею (колишньої плебанії, де мешкали батьки поета) парох місцевої церкви Успіння Пресвятої Богородиці УГКЦ отець Михайло Пецькович провів спільну молитву за мир в Україні та родину Антоничів. Опісля Народний ансамбль пісні і танцю «Лемковина» та чоловічий вокальний ансамбль «Стожари» чарували присутніх своїм мистецьким умінням. Художники із Харкова, Одеси, Вінниці, Житомира, Кропивницького, Львова представили свої картини, які написали в околицях Бортятина на пленері «Я сказав хвилі: все тривай». Львівська мисткиня, заслужений діяч мистецтв України Ірина Грицюк представила колекцію вбрання, створену за лемківськими мотивами, а львівський писанкар Олег Кищак подарував музеєві колекцію лемківських писанок та оригінальних робіт, присвячених Б.-І. Антоничу.

У Музейній вітальні відбулися поетичні читання, в яких взяли участь студенти й викладачі Кропивницького Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка. Для них і для всіх учасників свята приємною несподіванкою виявилася присутність та виступ великого знавця, пошановувача творчості Б.-І. Антонича львівського поета, письменника, дисидента і громадського діяча Ігоря Калинця. Саме завдяки йому ми сьогодні знаємо, де покоїться прах великого поета на Янівському цвинтарі у Львові.

Йосип МАРУХНЯК, Львівщина
Газета: 
Рубрика: