Нації творяться перемогами або нещастями, психологічно спільними для всіх членів одного національного колективу.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, історіософ, соціолог, публіцист, теоретик українського консерватизму

«Не саджайте усіх на одну голку»

Держава та цукровий діабет: оптимізація системи забезпечення інсуліном на тлі хронічної нестачі коштів
14 листопада, 2017 - 11:54
ФОТО REUTERS

Станом на 2016 рік майже 1,2 мільйона українців мали діагноз «цукровий діабет». Захворюваність прогресує — за останній рік таких пацієнтів побільшало на 94 тисячі. Статистику озвучує Людмила Петренко, президент Міжнародної діабетичної асоціації України.

14 листопада відзначається Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом. На цю дату у Києві запланований тематичний захід в Українському домі для пацієнтів, медиків, фармацевтів і представників влади. 15—17 листопада у столиці на базі кількох аптек комунального підприємства «Фармація» відбудеться інформаційно-профілактична акція. Утім, люди, які живуть із цукровим діабетом, потребують не короткої розмови, а щоденного забезпечення свого права на життя.

Представники пацієнтських організацій стверджують, що наданих з державного та міського бюджетів коштів на інсулін замало. «Ми просимо уряд передбачити на наступний рік субвенцію на повне забезпечення пацієнтів препаратами інсуліну, щоб хворі не залежали від рішень регіональної влади», — наголошує Людмила Петренко.

Для економії коштів та оптимізації системи забезпечення в Україні діє програма реімбурсації — повного відшкодування вартості чи надання суттєвих знижок на ліки. Проте оплачується переважно найдешевший препарат у флаконах, а хворі потребують препаратів різних форм і різних виробників. Тож медики та пацієнти просять «не саджати усіх на одну голку» і включити інші форми інсуліну до Нацпереліку основних лікарських засобів.

У столиці ситуація трохи краща. Директорка департаменту охорони здоров’я Київської міської держадміністрації Валентина Гінзбург запевняє, що пацієнти можуть отримати в місцевих аптеках всі форми інсуліну, призначені лікарями. Наступного року нададуть більше коштів на скринінгові програми — як контрольні, так і профілактичні.

Нещодавно в Україні запустили електронний реєстр інсулінозалежних. Це дозволить контролювати ефективність лікування хворих на цукровий діабет і витрати на нього. Лікар вносить до бази пацієнта і виписує йому рецепт, за яким той зможе отримати в аптеці інсулін, на 90% оплачений державою. За словами Олени Семеренко, представниці Державного експертного центру МОЗ, за кілька місяців функціонування реєстру електронні рецепти отримали 192 тисячі людей. Більшість областей уже підключені на трьох рівнях: лікарі, профільні департаменти, аптеки. До кінця року мають долучитися аптечні мережі Дніпропетровської та Запорізької областей. За цей час також повинні налагодити роботу реєстру в Одеській, Тернопільській та Івано-Франківській областях.

Дар’я ТРАПЕЗНІКОВА, «День»
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments