Не міць армії, не якість зброї, а сила духу забезпечує перемогу.
Йоганн Фіхте, німецький філософ, педагог, громадський діяч

«Не саджайте усіх на одну голку»

Держава та цукровий діабет: оптимізація системи забезпечення інсуліном на тлі хронічної нестачі коштів
14 листопада, 2017 - 11:54
ФОТО REUTERS

Станом на 2016 рік майже 1,2 мільйона українців мали діагноз «цукровий діабет». Захворюваність прогресує — за останній рік таких пацієнтів побільшало на 94 тисячі. Статистику озвучує Людмила Петренко, президент Міжнародної діабетичної асоціації України.

14 листопада відзначається Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом. На цю дату у Києві запланований тематичний захід в Українському домі для пацієнтів, медиків, фармацевтів і представників влади. 15—17 листопада у столиці на базі кількох аптек комунального підприємства «Фармація» відбудеться інформаційно-профілактична акція. Утім, люди, які живуть із цукровим діабетом, потребують не короткої розмови, а щоденного забезпечення свого права на життя.

Представники пацієнтських організацій стверджують, що наданих з державного та міського бюджетів коштів на інсулін замало. «Ми просимо уряд передбачити на наступний рік субвенцію на повне забезпечення пацієнтів препаратами інсуліну, щоб хворі не залежали від рішень регіональної влади», — наголошує Людмила Петренко.

Для економії коштів та оптимізації системи забезпечення в Україні діє програма реімбурсації — повного відшкодування вартості чи надання суттєвих знижок на ліки. Проте оплачується переважно найдешевший препарат у флаконах, а хворі потребують препаратів різних форм і різних виробників. Тож медики та пацієнти просять «не саджати усіх на одну голку» і включити інші форми інсуліну до Нацпереліку основних лікарських засобів.

У столиці ситуація трохи краща. Директорка департаменту охорони здоров’я Київської міської держадміністрації Валентина Гінзбург запевняє, що пацієнти можуть отримати в місцевих аптеках всі форми інсуліну, призначені лікарями. Наступного року нададуть більше коштів на скринінгові програми — як контрольні, так і профілактичні.

Нещодавно в Україні запустили електронний реєстр інсулінозалежних. Це дозволить контролювати ефективність лікування хворих на цукровий діабет і витрати на нього. Лікар вносить до бази пацієнта і виписує йому рецепт, за яким той зможе отримати в аптеці інсулін, на 90% оплачений державою. За словами Олени Семеренко, представниці Державного експертного центру МОЗ, за кілька місяців функціонування реєстру електронні рецепти отримали 192 тисячі людей. Більшість областей уже підключені на трьох рівнях: лікарі, профільні департаменти, аптеки. До кінця року мають долучитися аптечні мережі Дніпропетровської та Запорізької областей. За цей час також повинні налагодити роботу реєстру в Одеській, Тернопільській та Івано-Франківській областях.

Дар’я ТРАПЕЗНІКОВА, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments