Наші батьки були на півслові обірваним поколінням. Весь цей огром несказаного і набріханого зверху, накопичившись за століття, тепер криком кричить. Країні потрібні письменники для психологічної санації.
Оксана Забужко, українська письменниця, поетеса, есеїстка

Неконтрольований туберкульоз

Через коронавірус тубдиспансери втратили ресурси для діагностики та лікування своїх пацієнтів
7 жовтня, 2020 - 19:33

Україна — одна з найбільш уражених туберкульозом країн у світі. Симптоми туберкульозу подібні до COVID-19, і, щоб не зволікати з виявленням випадків, своєчасною діагностикою та початком лікування туберкульозу, медична гуманітарна організація «Лікарі без кордонів»/Mйdecins Sans Frontiиres (MSF) закликає національні органи охорони здоров’я розглядати хворих на туберкульоз як групу особливого ризику у випадку захворювання на COVID-19.

Для надання своєчасної діагностики та лікування туберкульозу хворим з підозрою на нього, у поточний процес скринінгу на COVID-19 необхідно включити анкету для скринінгу на туберкульоз. Хворим як з підозрою, так і з підтвердженим випадком туберкульозу, має надаватися пріоритет в проведенні безкоштовного ПЛР-тестування на COVID-19 та доступ до раннього початку лікування туберкульозу.

MSF працює у партнерстві з протитуберкульозним диспансером у Житомирській області, і у період з квітня по липень цього року організація займалася відстеженням впливу COVID-19 на лікування хворих на туберкульоз у Житомирській області. «Карантин у зв’язку з COVID-19 створив низку обмежень у доступі до протитуберкульозної медичної допомоги. Серед них — заклади охорони здоров’я, що розглядалися як «другорядні», були тимчасово зачинені або у них зменшили кількість персоналу. Тубкабінети перетворили на пункти тестування на COVID-19, а медпрацівників перевели для лікування COVID-19, тому надавати протитуберкульозну допомогу було нікому. Ми помітили, що нестача транспортних засобів у Житомирській області також вплинула на змогу медпрацівників дістатися на роботу, а у випадку пацієнтів — доїхати до туберкульозних кабінетів. Особливо постраждали віддалені райони», — описує Олена ТРУШ, менеджерка MSF з питань медичної діяльності.

У травні цього року приблизно на 50% зменшився набір пацієнтів у пілотний проєкт з лікування туберкульозу у Житомирській області, який MSF реалізує у партнерстві з Міністерством охорони здоров’я та обласним протитуберкульозним диспансером. У відповідь на це MSF разом із протитуберкульозним диспансером закликали амбулаторно-поліклінічні заклади підвищити рівень проведення скринінгів на туберкульоз, а також поліпшити відстеження раніше діагностованих хворих на туберкульоз, які не лікувалися.

«Коли пацієнт телефонує своєму сімейному лікарю і повідомляє, що у нього кашель і підвищена температура, він проходить обстеження лише на COVID-19, але не на туберкульоз. Хворі на туберкульоз втрачають можливість отримати своєчасну діагностику та належне лікування. Їхній стан лише погіршуватиметься, а також зросте ризик поширення хвороби», — розповідає Труш.

Дані на національному рівні свідчать про зменшення кількості людей з діагнозом туберкульоз від початку пандемії COVID-19 в усій Україні. Якщо порівняти статистичні дані Центру громадського здоров’я, то в середньому в країні у період з січня по березень 2020 року діагностували туберкульоз у 1900 людей на місяць. З квітня по червень кількість нових випадків впала приблизно до 1200 випадів на місяць. Це зниження на майже 37%.

МГО «Лікарі без кордонів»

Газета: 
Рубрика: