Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Незвична школа

У Вінниці в межах інклюзивної освіти розроблять спецкурс із профорієнтації для дітей і молоді з синдромом Дауна та аутизмом
22 січня, 2020 - 19:11
ФОТО З ПРЕЗЕНТАЦІЇ ПРОЕКТУ

Щоб діти з ментальними порушеннями мали шанс знайти роботу після навчання, у Вінниці почали реалізацію проєкту «Жити на рівних!». У ньому візьмуть участь підлітки, які не навчаються у спеціалізованих школах, а відвідують загальноосвітні заклади. За основу спеціального профорієнтаційного курсу візьмуть досвід спеціалізованої школи-інтернату №26 у Києві, яка успішно соціалізує дітей із синдромом Дауна та аутистів. На реалізацію проєкту із обласного бюджету нададуть 150 тисяч гривень. Його організатори сподіваються, що в майбутньому проєкт інтегрується у загальноосвітні школи і стане невід’ємною складовою освітнього процесу.

«Успішних історій насправді дуже мало, адже діти з ментальними порушеннями вибувають із повсякденного життя. В українській освіті більше теорії, аніж практики, а остання для таких дітей є більш важливою. Для нас незвично, коли в школі вчать застеляти ліжко чи мити посуд. Хоча за кордоном цього навчають давно. Ми побачили, як працює школа з профорієнтаційним спрямуванням у Києві, і будемо переймати цей досвід, щоб соціалізувати таких дітей і навчити їх жити самостійно», — розповідає директор Центру комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю «Поділля» Роман ШТОГРИН.

За його словами, уже найближчим часом група вінницьких фахівців поїде у столичну спеціалізовану школу-інтернат №26 переймати досвід і вивчати методику роботи. Далі буде розроблена «дорожня карта» для професійної підготовки дітей з особливими освітніми потребами, які не навчаються у спеціалізованих школах. Потім на базі центру «Поділля» почнуть навчати вінницьких дітей. На першому етапі сформують дві групи — із дев’яти учасників із синдромом Дауна і семи — з аутизмом.

На сьогодні в Україні зайнятість людей з ментальними порушеннями сприймається як екзотика. За даними громадської організації «Українська спілка осіб з інвалідністю «УСІ», лише 1% українців із синдромом Дауна чи аутизмом знайшли роботу і реалізувалися, хоча в Європі мають професію до 10% людей з синдромом Дауна і 20% з аутизмом. І як показує практика, саме праця — чи не єдиний шанс для людей з інвалідністю жити повноцінним життям і вміти себе забезпечувати.

Олеся ШУТКЕВИЧ, «День», Вінниця
Газета: 
Рубрика: