Доля випробовує тих, хто намірився іти до великої мети, але сильних духом не спіймає ніхто, вони зі стиснутими руками вперто і сміливо ідуть до наміченої мети.
Катерина Білокур, українська художниця, майстер народного декоративного живопису

(Ні)Чия пам’ятка

На Хмельниччині обвалилася фасадна стіна палацового комплексу князів Санґушків
28 квітня, 2021 - 19:20
ФОТО З ФЕЙСБУК-СТОРІНКИ СПІЛЬНОТИ «ЗАСЛАВ’Є»

Обвал стався минулого тижня. Впало майже 30 метрів несучої фасадної стіни приміщення, яке в документах значиться як скарбниця. Палацовий комплекс Сангушків є частиною архітектурного комплексу, розташованого на місці колишнього замку Заславських. Це пам’ятка національного значення і опікуватися ним мала б держава, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, відзначає голова громадської організації «Товариство культурної спадщини «Заслав’є» Володимир ФЕДОТОВ. За його словами, товариство вже надіслало повідомлення про обвал у всі відповідальні структури, які мали б першими відреагувати на подібні випадки. Та останнім часом складається враження, що держава переклала свою функцію повідомляти про знищене, зруйноване, пошкоджене на громадські організації, зробивши їх по суті «трунарями» національної культурної спадщини.

«Коли стався обвал, ми виїхали на місце і оглянули територію. Про ситуацію листами повідомили Міністерство культури та інформаційної політики, департамент культури Хмельницької обласної державної адміністрації, Ізяславську міську ради, бо це ті органи охорони культурної спадщини, які визначені законом «Про охорону культурної спадщини» і саме вони мають дбати про охорону цього об’єкта, — відзначає Володимир Федотов. — Крім того, звернулися до прокуратури Хмельницької області, щоб вони внесли відомості до ЄРДР щодо районування об’єкта культурної спадщини. Тому що причина одна — це злочинна бездіяльність службовими особами  органів держаної влади і органів місцевого самоврядування.  Адже це не перший обвал. Пам’ятка руйнується на очах. Торік впала стіна в головному корпусі і реакції також не було.

Головна проблема в тому, що всі причетні органи свою відповідальність не вбачать, бо в об’єкта немає оформленого власника, немає балансоутримувача. Комплекс значиться на поза балансі Ізяславської міської ради, тобто це дуже хитра схема, яка була використана, щоб уникнути відповідальності за об’єкт. Після кожного обвалу органи, які відповідають за охорону культурної спадщини, пишуть один одному листи, а нам — відписки. І жодної реакції немає. Тому наразі ми вважаємо, що оскільки держава охороняє спадщину, в її інтересах мають діяти і правоохоронні органи та нарешті встановити власника цієї пам’ятки. Ми очікуємо на реакцію з боку обласної прокуратури. А якщо її не буде, то готуватимемо окреме клопотання, щоб відомство як представник держави звернулося до суду щодо вирішення питання власності територіальної громади на цю пам’ятку. Інших шляхів на сьогодні просто не існує».

Нагадаємо, як писав «День», палац князів Санґушків — це найбільший палацовий комплекс Хмельницької області і єдина відома на території України резиденція, до розбудови якої був причетний славнозвісний архітектор Якуб Фонтана. Збудували його ще в ХVІІІ столітті як приватну резиденцію волинських володінь князів Санґушків. Наприкінці XIX століття, коли він потрапив у власність Російської імперської армії, яка розмістила в його стінах казарми. Наступними користувачами комплексу стали радянські солдати, які довели його до жахливого стану. Не дійшли руки до реконструкції пам’ятники й у влади часів незалежності. Через це колишній величний бароковий палац стоїть тепер у руїнах. Та й ті можуть зникнути, якщо не вжити термінових заходів.

Олеся ШУТКЕВИЧ, «День»
Газета: 
Рубрика: