Наші батьки були на півслові обірваним поколінням. Весь цей огром несказаного і набріханого зверху, накопичившись за століття, тепер криком кричить. Країні потрібні письменники для психологічної санації.
Оксана Забужко, українська письменниця, поетеса, есеїстка

Нове зонування проти старих схем

ЮНЕСКО підтримує оновлення охоронних зон навколо Софії Київської та Києво-Печерської Лаври
29 липня, 2021 - 20:23
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Про це заявив міністр культури та інформаційної політики Олександр ТКАЧЕНКО. Він нагадав, що у січні минулого року Міністерство культури та інформаційної політики своїм наказом затвердило межі та режими використання буферної зони об’єкту всесвітньої спадщини «Київ: Собор Святої Софії і прилеглі монастирські споруди, Києво-Печерська лавра». А 28 липня цьогоріч Комітет всесвітньої спадщини ЮНЕСКО схвалив нові правила щодо буферної зони Софії та Лаври.

«Що це означає? Нелегальним забудовникам та чиновникам КМДА, що роздають землю в історичному ареалі під забудову, тепер буде непереливки, — коментував Олександр Ткаченко. — Наступним кроком є контроль за дотриманням цих спеціальних меж і режимів зони. Тому вкотре нагадую чиновникам КМДА та забудовникам про недопустимість знесення історичної забудови, зміну історичної містобудівної структури, перевищення новобудовами і надбудовами гранично допустимої висоти тощо».

Фактично міністр вважає, що нове зонування має раз і назавжди покласти край старим схемам між чиновниками та бізнесом, через які Київ забудовується до невпізнанності. Експерт із земельних відносин та містобудування Георгій МОГИЛЬНИЙ, коментуючи новину від Мінкультури у фейсбуці, нагадав про давній скандальний об’єкт якраз у буферній зоні Національного заповідника «Софія Київська» — ЖК «Fresco Sofia» на вулиці Гончара,17/23. 17 серпня минулого року мер столиці Віталій Кличко підписав меморандум із ТОВ «Інвестиційно-будівельна група», за яким забудовник зобов’язувався знести зайві поверхи, щоб будівля не була вищою за 27 метрів. Саме така висота була визнана допустимою для історичних ареалів.

Але запропоновані Мінкультом і підтверджені ЮНЕСКО нові режими використання буферних зон Софії та Лаври передбачають обмеження висоти до максимум 18 метрів. Георгій Могильний нагадує, що навіть на момент укладення меморандуму про ці висотні обмеження у Мінкультури знали, чому це не врахували у мерії — інше питання. На думку експерта, зараз міністерство може вимагати пониження поверховості на Гончара, 17/23 до 18 метрів. Щоправда, досі обіцяний забудовником демонтаж верхніх поверхів не завершено. Тож чи матиме Київ справді користь від нових обмежень у буферних зонах пам’яток, Мінкультури може продемонструвати якраз на прикладі скандального будівництва, через який свого часу Софія та Лавра могли втрапити у так званий чорний список ЮНЕСКО.

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 
Рубрика: