Кожне національне письменство, годуючись помітними і непомітними впливами од інших письменств, все-таки органічно переробляє й перетворює їх і виявляє тим натуру даної нації, її ідеали й змагання, її інтереси й потреби.
Сергій Єфремов, український громадсько-політичний і державний діяч, літературний критик

Обмеження прав чи питання безпеки?

МОЗ затвердив перелік професій, для яких щеплення від ковіду – обов’язкове
8 жовтня, 2021 - 11:14

Відповідний наказ був прийнятий Міністерством охорони здоров’я 7 жовтня. Наказ затверджує перелік організацій, представники яких підлягають обов’язковій вакцинації проти COVID-19 (дія наказу поширюється на період карантину, а він у нас поки що постійно продовжується). Отже, обов’язкову вакцинацію проти COVID-19 повинні пройти працівники центральних органів виконавчої влади та їхніх територіальних органів; місцевих державних адміністрацій та їхніх структурних підрозділів; закладів вищої, післядипломної, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, у тому числі спеціальних, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ незалежно від типу та форми власності.

«Освітяни та працівники органів влади кожен день взаємодіють із великою кількістю людей, а тому ризикують інфікуватися на коронавірусну хворобу. Майже всі, хто потрапляє в лікарню з COVID-19 — невакциновані. Це рішення покликане захистити життя і здоров’я українців та їхніх близьких, створивши безпечне середовище в закладах освіти та державних установах», – пояснював міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.

Наказ набирає чинності через один місяць від дня його публікації. Тож у невакцинованих працівників із виділених МОЗ категорій ще є час. Бо далі міністерство зазначає, що «працівники закладів освіти та органів виконавчої влади, які не щепляться проти COVID-19 протягом цього періоду, будуть відсторонені від роботи без збереження заробітної плати». Не підлягатимуть обов’язковій вакцинації лише ті, хто мають протипоказання до проведення щеплень.

На таку заяву МОЗ користувачі соцмереж зауважили відомству, що у «Дорожній карті вакцинації» вказано, що вакцинація є добровільною для усіх вікових і професійних груп населення. Хтось же навпаки зазначав, що під час пандемії держава має право проводити примусову вакцинацію, це питання врегульовано навіть у правовому руслі. Так, Європейський суд з прав людини виніс рішення на користь примусової вакцинації, бо на час пандемії ідеться не лише про особисту безпеку, а про безпеку усього людства.

Раніше освітній омбудсмен Сергій Горбачов коментував, що у разі появи офіційних документів про недопуск на роботу невакцинованих освітян чи про обов’язкову їхню вакцинацію, такі розпорядження доведеться виконувати. Імунолог Федір Лапій у коментарях ЗМІ теж зазначав, що освітяни мають підтримувати вакцинацію як науково підтверджений метод боротьби COVID-19: «Багато освітян – це люди зрілого і старшого віку. Вони контактують із дітьми, а діти часто хворіють на ковід легко й можуть заражати людей старшого віку, які є в групі ризику. Щоби не припинявся навчальний процес, освітянам потрібно мати захист. Освітяни самі мають тиснути на міністерство, щоби їх вакцинували».

Разом з тим право освітян на добровільну вакцинацію взявся відстоювати директор спеціалізованої школи №210 Оболонського району Києва Дмитро Ламза. Він подав судовий позов до Окружного адміністративного суду м. Києва проти Кабміну. Директор вимагає повернути конституційні права педагогам, визнавши протиправними та нечинними деякі пункти урядової постанови, що передбачають перехід на дистанційне навчання закладів, у яких немає 80% вакцинованих працівників. Відповідачем у справі є Кабмін, третьою стороною виступає Профспілка працівників освіти й науки України. Підготовче засідання у справі призначено на 9 листопада об 11 годині.

Що стане вирішальним у цій дискусії – питання про обмеження прав чи все ж таки важливість суспільної безпеки? Сімейна лікарка Дарина Дмитрієвська у розмові з «Днем» наголошувала, що вакцинація — це не свобода вибору однієї людини: «Безпека цілого суспільства є важливішою, ніж безпека однієї людини, це визнали в міжнародних правозахисних організаціях. Тому у випадку з вакцинацією в нас немає права на вільний вибір. Якщо у вас діабет і ви робите вільний вибір від нього не лікуватися, я можу, як лікарка, порадити і пояснити наслідки, але загалом це ваш вибір. У питанні вакцинації ви інфікуєте інших людей, сприяєте продовженню пандемії, допомагаєте вірусу мутувати, і через вас помруть люди… МОЗ має давати ресурс і потужну підтримку цієї ідеї, наполегливо впливати на лікарів... Питання вакцинації має бути в інформаційному полі всюди. Рутинність і звичність цієї теми — має стати нашою реальністю, тоді для багатьох це питання перестане бути чимось дивним. Кожен лікар може вплинути бодай на свою авдиторію. У нас зараз понад 30 мільйонів укладених декларацій із лікарями, а це широкий доступ до населення».

Інна ЛИХОВИД, «День»
Рубрика: