Українські мечі перекуються на рала тільки тоді, коли гасло — Незалежна Держава Українська — перетвориться в дійсність і забезпечить отому ралові можливість зужиткувати рідну плодючу землю з її незчисленними багатствами…
Симон Петлюра, український державний і політичний діяч, голова Директорії УНР

«Перепис населення зірвано...»

Чому оцінка кількості жителів на непідконтрольному Донбасі із супутника не витримує жодної критики
18 лютого, 2020 - 10:49

Міністр Кабінету Міністрів України Дмитро Дубілет, розповідаючи в одному з інтерв’ю про нещодавню зустріч із представниками ООН, заявив щодо теми підрахунку населення на окупованих територіях: «Представники ООН розповіли, що у них є досвід такої оцінки на території Афганістану та деяких інших гарячих точках через супутник і що вони можуть допомогти нам безкоштовно з цим проєктом. Вирішили, що треба вивчити, наскільки це можливо». Водночас демографи стверджують, що такі оцінки проводити немає сенсу, інформація буде недостовірною. Єдиний можливий сенс такої роботи — щоби підсумувати дані, отримані від так званого електронного перепису, зі статистичними даними Росії щодо кількості жителів Криму та приблизні оцінки із супутника, — і ось готовий «всеукраїнський перепис».

Коментує Олександр ГЛАДУН, заступник директора Інституту демографії та соціальних досліджень, доктор економічних наук:

— Перепис населення за допомогою супутників провести неможливо. Тому що люди повинні зазначити стать, вік, професію, етнічну приналежність. Такі заходи — фото з літака, із супутника — використовуються тоді, коли є біженці, наприклад, у пустелі. Тоді для оцінки приблизної кількості населення можна сфотографувати, порахувати, скільки на один квадратний кілометр є людей, помножити на щільність проживання. Це робиться для того, щоб оцінити хоча б приблизну кількість людей і надати якусь допомогу. Виключно — у крайніх випадках, для уточнення якихось даних. Міграційні процеси так ніхто не контролює, бо як, скажімо, бути з пенсіонерами, які не виходять на вулиці й сидять у приміщеннях?.. Офіційні статистичні служби, особливо європейські, не застосовують таких методів. На жаль, термін «електронний перепис» вони вже не вживають — пан Дубілет називає це оцінкою чисельності наявного населення.

Що ж до перепису 2020 року, то уряд уже зірвав його, пояснюючи відсутністю коштів. Якщо навіть вирішать провести, то для цього потрібно змінити бюджет — тоді Держстат отримає додаткові гроші. Після того потрібно проводити тендерні процедури по закупівлях. Наприклад, якщо потрібно 100 тисяч переписувачів, то слід придбати стільки ж планшетів: установа, яка їх виготовить, має привезти їх і опробувати... Практично це вже в цьому році не відбудеться, може, в наступних роках.

Думаю, що це робиться з політичних потреб оцінки чисельності населення на окупованих територіях: стільки-то на непідконтрольному Донбасі, стільки-то в Криму — і нібито вже проведено всеукраїнський перепис. Коли Росія захопила Крим 2014 року, в жовтні вона провела там перепис. У Росії позиція, що Крим — це їхня територія, тому дані — відкриті. Чисельність була зіставна з чисельністю, яку на перше січня 2014 року давала Держслужба статистики — 2,3 мільйона громадян. Хоча туди Росія не включила своїх військовослужбовців, а їх, за різними оцінками, — до 50 тисяч солдатів строкової служби.

Оксана МИКОЛЮК, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ