Україна не може існувати, не володіючи Кримом, це буде якийсь тулуб без ніг. Крим має належати Україні, на яких умовах, це байдуже, чи буде це повне злиття, чи широка автономія, останнє повинно залежати від бажання самих кримців
Павло Скоропадський — український державний, політичний і громадський діяч, військовик. Гетьман Української Держави

Підтримати і нагадати

У Вінниці онкохворі жінки популяризують необхідність вчасної діагностики раку завдяки фотосесіям
7 жовтня, 2021 - 16:51

«Вчасно» – саме так називається благодійний фотопроєкт, героїнями якого стали жінки з онкологічними діагнозами. 12 учасниць вирішили влаштувати тематичну фотосесію, щоб нагадати жінкам про необхідність діагностики молочних залоз. Вони на власному досвіді переконалися, наскільки важливий скринінг і профілактичний оглядів у лікарів, коли людину нічого не болить. Адже виявляти небезпечне захворювання на початковому етапі значно краще, ніж тоді, коли хвороба запрогресувала і завдала великої, часом незворотної, шкоди організму. Це твердження стосується всіх хвороб, а для раку воно найбільш критичне, каже організаторка проєкту, психологиня Подільського регіонального центру онкології Наталя Шатайло.

«Проєкт «Вчасно» проходить у межах місячника обізнаності про рак молочної залози і називається він так не випадково. Він має на меті два завдання, – розповідає Наталя. – Перше – донести до жінок, які хворіють на рак, що незважаючи, на якій стадії діагностоване злоякісне захворювання, важливо вчасно навчитися боротися зі стресом і продовжувати жити. Не марнувати свій час на непотрібні речі, а проводити його з рідними і близькими серцю людьми. Друге завдання нагадати, наскільки життєво важливу роль віддіграє вчасне проходження скринінгу, огляду в лікаря, коли нічого не болить, а просто з метою профілактики. Часом саме профілактика дозволяє запобігти онкодіагнозу».

Задля мотивації жінок проходити вчасні медичні обстеження,  вінницькі онкологи провели вже три фотосесії. Участь у них беруть жінки різного віку і соціальних груп, які борються з онкологічними захворюваннями. Їхні портрети прикрашають коридори Подільського регіонального центру онкології, їх постять у соціальних мережах та використовують під час мотиваційних заходів з профілактики раку. Окрім того, такі фотозустрічі людей, які живуть із цим діагнозом, – це спосіб підтримки для учасниць акції, позаяк вони отримують можливість відчути себе красивими і поспілкуватися з людьми, які мають подібні проблеми.

Довідка «Дня». На сьогодні рак молочної залози займає перше місце в структурі ракових захворювань серед жінок від 18 років і перше місце в структурі жіночої смертності від раку. Особливо висока смертність спостерігається у віковій категорії 30–54 роки. Щороку вперше виявляють рак у 400–600 вінничанок. З них своєчасно, тобто на ранній стадії, до лікаря звертаються 30–33 %, тобто кожна третя хвора. У 50 % пацієнток  – хвороба проявляється на ІІ стадії. Решта випадків – це занедбані стани, які вилікувати у рази складніше. Відтак до одного року спостереження помирає 6 % пацієнтів, у яких вперше діагностували онкопатологію Щороку рак молочної залози забирає життя близько 200 вінничанок.

 

Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця, «День», фото надані авторкою
Газета: 
Рубрика: