Найстрашніші в житті ті люди, які прочитали одну книжку. З людиною ж, яка багато читає, завжди матимеш про що поговорити, і тобі поруч з нею нічого не загрожуватиме.
Іван Малкович, український поет і видавець, власник і директор видавництва «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»

Півтори тисячі пам’яток — без охорони

Міністерство культури за останні два роки присвоїло охоронний статус лише 21 будівлі столиці
14 квітня, 2021 - 18:50
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Тільки-но Київ «переварив» новини про знесення історичної садиби купця Уткіна (про це детальніше писав «День» у матеріалі «Жадібність знищить Київ»), як у мерії розповіли приголомшливі новини. Із пропозицій міста щодо півтори тисячі пам’яток та щойно виявлених об’єктів Міністерство культури та інформаційної політики занесло до Державного реєстру нерухомих пам’яток України лише 21 будинок! Ще два визнали такими, що не підлягають занесенню, тобто охороні. А решта?

Так, статус пам’ятки не завжди рятує будівлю від знесення, руйнування чи реконструкції. Але це ключовий важіль, на який мусять звертати увагу власники чи орендарі будівлі, що має пам’яткоохоронний статус. Згадана садиба Уткіна не була в жодному такому реєстрі, фактично ніщо не зупинило орендаря будівлі знищити і зрівняти її з землею. У цій історії були й інші порушення, як-то дозволена лише експлуатація споруди без кардинальних перетворень. І тепер завдання київської влади притягнути орендаря до кримінальної відповідальності або навіть змусити відновити пам’ятку. Такі прецеденти за кордоном є. Київ мусить подавати приклад не лише тим, як руйнувати, а й як відновлювати

Повертаючись до новин від Київської міської державної адміністрації, коли активісти розбирали в деталях справу садиби Уткіна, постало питання — чому вона досі не отримала охоронного статусу і чи були такі спроби з боку мерії? Учора ж, 14 квітня, директор департаменту охорони культурної спадщини КМДА Олександр Никоряк пояснив, що починаючи з 2018 року аж до першого кварталу 2021 року на розгляд Мінкультури подавалося 1509 пам’яток та щойно виявлених об’єктів: «Серед поданих до Мінкультури об’єктів орієнтовно 1000-1100 саме історичних будинків та садиб на кшталт нещодавно знесеного будинку Уткіна. Інша частина — пам’ятники, монументи та могили. Цікаво, що частина об’єктів із цього переліку отримала статуси пам’яток у радянські часи за рішеннями місцевої ради, коли вона ще мала відповідні повноваження. Проте Мінкультури досі не внесло ці пам’ятки до Держреєстру»

У свою чергу заступник голови КМДА Валентин Мондриївський додав, що департамент щорічно надсилає листи до Мінкультури з проханням надати належним чином завірені копії прийнятих наказів. Відповіді від Міністерства на ці листи так і не надходять. Чиновник вважає, що зволікання Мінкультури із занесенням історичних будинків до Державного реєстру є прямою загрозою для їхнього знищення

Звісно, місто теж не повинно опускати руки і чекати захисту пам’яток лише від міністерства. Треба хоча б стежити за тим, наскільки дотримуються умов договорів оренди власники історичних та цінних для міста будівель.

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 
Рубрика: