Нехай думки, укладені в книгах, будуть твоїм основним капіталом, а думки, які виникнуть у тебе самого – відсотками з нього.
Тома Аквінський, теолог, святий католицької церкви

Подарунок до свята

22-23 травня відбудуться презентації болгаромовного видання «Сестра моя, Софія...» в Одесі та Ізмаїлі
20 травня, 2021 - 19:02
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Діяльність газети «День» завжди була багатовимірною, і діалог з іншими культурами посідає в ній особливо вагоме місце. Переклад англійською «Україна Incognita. TOP 25», «Котел», або Справа без терміну давності», польською мовою книжки «Війни і мир» і російською видання «Дві Русі» — це лише кілька прикладів дієвої культурної дипломатії, яку вже протягом десятків років здійснює «День». Нещодавно, завдяки підтримці Благодійного фонду сприяння ініціативам газети, меценатів Олександра Юркова та Віктора Куртєва, вдалося реалізувати ще один масштабний проєкт — переклад одного з бестселерів «Дня» «Сестра моя, Софія...» болгарською мовою.

Видання уже здобуло резонанс. Відомий болгарський поет, драматург Димитр Христов, який очолював групу перекладачів, назвавши книжку «видатною подією в інтелектуальному просторі Болгарії», у передмові до болгаромовного видання зазначає: «Книга вражає своїм полемічним характером і сміливістю головного послання — позбутися брехні та фальсифікацій політичних доктрин, що завдали кривавих ран і нам, і всьому людству... Це питання про правду».

Детальніше цю тезу пояснив письменник, публіцист, перекладач Светослав Нахум, поділившись на власній сторінці у «Фейсбук»: «Ця книга має читатися уважно й заглиблено. Прочитавши її саме так, я вирішив, що тепер мушу поділитися з болгарською публікою найважливішим: посланням збірника «Сестра моя, Софія». Ми вперше бачимо, що болгарофілів в Україні більшість. Чого, на жаль, не можемо сказати про українофілів Болгарії. Нас тут меншість. Чому так? Бо років 200 наші мізки промивалися російською імперською політикою, радянською пропагандою і продовжують промиватися сучасною гібридною війною... Тут, у цій книжці, детально простежується і підкреслюється болгарське коріння українського Первослова, писемної літературної традиції Кирило-Мефодіївської школи, болгарська апостольська роль для українських земель, вплив староболгарської культури на культуру Київської Русі. Висувається справедлива теза про духовний смолоскип Болгарії, що запалив іскри духовності й писемності в Україні. Тут хочу спеціально наголосити: все це вивчається і підтримується в Україні — як у школах, так і в університетах та всіх академічних середовищах. Ніколи ми не бачили подібного ставлення до себе з боку Росії. Якраз навпаки: російська пропаганда прагне підмінити і сфальсифікувати історію, знівелювати роль Болгарії, монополізувати навіть абетку!»

Як влучно підсумувала головний редактор газети «День» Лариса Івшина у передмові до видання «Сестра моя, Софія...»: «Історія України і Болгарії — ніби історія двох сестер, розлучених у ранньому дитинстві. Що росли згодом у різних «родинах». Замість того, щоб нам із Болгарією дивитися одна на одну й вивчати, ми дуже довго дивилися на Москву. На ту, яка і хотіла нас розділити...» Книжка «Сестра моя, Софія...» і її переклад болгарською засвідчують те, що поступово здійснюються кроки, аби повернутися до істинної системи координат.

А до державного свята Болгарії, яке відзначають 24 травня — Дня болгарської писемності, просвітництва і культури, — газета приготувала особливий подарунок. Головний редактор «Дня» Лариса Івшина, упорядник і один з авторів книжки «Сестра моя, Софія...», ведучий рубрики «Історія та Я» Ігор Сюндюков, голова Наглядової ради Благодійного фонду сприяння ініціативам газети «День» Михайло Поживанов і президент Фонду Микола Гриценко зустрінуться з болгарськими громадами України та презентують і передадуть примірники видання «Сестра моя, Софія...» болгарською мовою.

Перша зустріч відбудеться в суботу, 22 травня, в Ізмаїлі. У приміщенні Бессарабського медіахолдингу об 11.00 за підтримки громадської організації «Центр розвитку Бессарабії», міського голови Андрія Абрамченка відбудеться презентація і вручення книжок «Сестра моя, Софія...». На ній будуть присутні представники Ізмаїльського державного гуманітарного університету, преси, а, головне, болгарських громадських організацій Ізмаїла та інших міст регіону, де компактно проживають болгари.

Далі команда «Дня» помандрує до Одеси. Саме там у неділю о 18.30 у партнерстві з одеською громадською організацією «Болгарське народне зібрання», за підтримки Одеської обласної ради та Одеської обласної державної адміністрації, в готельному комплексі «Атлантік» відбудеться презентація книжки. На зустрічі будуть представники болгарських організацій, шкіл із болгарською мовою викладання, бібліотек і преси.

«АЛЬТЕРНАТИВНЕ ТРАКТУВАННЯ»

Олександр ЮРКОВ, заступник директора компанії «Аквасервіс», засновник громадської спілки «Музичний батальйон»:

— У книжці «Сестра моя, Софія...» зібрано унікальний матеріал про відносини між двома народами, чия історія щільно пов’язана з давніх-давен. Знаючи про погляди на спільну історію як болгар, так і українців, які формувалися під російським імперським впливом, бажання поділитись отриманими знаннями виникло з прочитання перших сторінок збірки. Росія завжди ставила перед собою завдання посварити народи і тим самим, виступаючи як уявний миротворець, поширювати свій вплив. Переклавши книгу на болгарську мову, ми намагаємося донести іншу точку зору на ключові моменти, що об’єднують наші народи. І цей процес почався ще на етапі перекладу, піднявши хвилю як критики, так і зацікавленості, в альтернативному українсько-болгарському, на відміну від російсько-болгарського, трактуванні, здавалося, загальновідомих історичних фактів. Сьогодення — це історія майбутнього. Навчившись розуміти історію минулого, ми здатні змінити і свою історію майбутнього.

«ТЕ, ЩО НАМАГАЛИСЯ «ВИБИТИ» З НАШОЇ СПІЛЬНОЇ ПАМ’ЯТІ»

Анна БАГРЯНА, письменниця, перекладачка:

— Книжку «Сестра моя, Софія...» я придбала того ж року, коли вона вийшла друком (2016), буквально за день до свого повернення з Києва до Софії. Попри те, що вже не перший рік жила в Болгарії і завдяки своєму чоловіку, болгарському письменнику Димитру Христову, багато чого знала про історію та культуру цієї країни, мушу зізнатися, що, прочитавши цю книжку, відкрила для себе чимало нового, досі незнаного. І мимохіть подумала: добре було б, якби і болгари мали змогу ознайомитися з цим унікальним збірником матеріалів про українсько-болгарські історичні, духовні й культурні зв’язки від найдавніших часів до сьогодення. Адже у книжці розповідається про те, що ми вже трохи забули, точніше — про те, що протягом десятиліть і століть підступний північний ворог намагався «вибити» з нашої спільної пам’яті...

Тішуся, що мала можливість долучитися до народження болгарського видання цієї книжки. Вірю, що вона буде однаково корисною як для болгар, котрі проживають у Болгарії, так і для бессарабських болгар з України. Адже і українці, і болгари мають право знати правдиву (а не перекручену російською пропагандою) інформацію про ті події і про тих видатних особистостей, які об’єднують наші народи і країни.

«ВИСОКИЙ ПРОЯВ НАРОДНОЇ ДИПЛОМАТІЇ»

Микола ГРИЦЕНКО, письменник, журналіст, громадський діяч, президент Благодійного фонду сприяння ініціативам газети «День»:

— Цей крок ми можемо сміливо назвати високим проявом народної дипломатії. Оскільки він здійснений без жодної державної підтримки, грантів, а завдяки свідомим громадянам, меценатам, які підтримали переклад цієї книжки болгарською мовою. Тепер вона буде і в книгарнях, культурних центрах, університетах Болгарії (цьому дуже посприяли відомий болгарський поет, драматург Димитр Христов і письменниця, перекладачка Анна Багряна). І в болгар України. Особливо дуже цінно, що ми передаємо нашу книжку болгарським товариствам саме в ці дні, напередодні великого свята, й демонструємо, що держава Україна, суспільство дбає про відносини з нацменшинами, які проживають на території нашої країни. Ці взаємини мають бути добрими — і держава, і суспільство мають робити все для того, щоб товариства нацменшин почувалися в Україні комфортно й затишно.

Підготувала Марія ЧАДЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: