Публіка виявляє ненаситну цікавість до всього, за винятком того, що дійсно варто знати.
Оскар Уайльд, видатний ірландський англомовний поет, драматург, прозаїк, есеїст

Повернути собі голос

Попри складне соціально-економічне становище, внутрішньо переміщені особи інтегруються у нові громади і прагнуть реалізовувати своє виборче право
14 грудня, 2018 - 11:59
ФОТО З АРХІВУ «Дня»

Про це свідчать дані 11 раунду опитувань Національної системи моніторингу ситуації з ВПО, створеної Міжнародною організацією з міграції за підтримки Євросоюзу. Респондентів опитували у липні — вересні 2018 року. Було проведено 2405 особистих та 4025 телефонних інтерв’ю, шість фокус-груп. Анкети на пунктах перетину лінії розмежування заповнила 3791 особа. Задля збільшення розмірів вибірки в результатах також використали кумулятивні дані з 9—11 раундів.

За цими даними, 62% опитаних проживають у новій громаді уже більш ніж три роки. 43% переконані, що вони повністю інтегрувалися; 36% дали відповідь: «частково». Взагалі не планують повертатися на попереднє місце проживання 38% опитаних. Після завершення конфлікту додому хочуть повернутися 24% — це на 4% менше, ніж у попередньому раунді.

Робота за кордоном респондентів майже не цікавить: лише 1% збирається переїхати найближчим часом, а ще 5% розглядають таку можливість. При цьому працевлаштування в Україні, на думку переселенців, ускладнене: не вистачає можливостей для працевлаштування (69%) та вакансій за кваліфікацією(32%), зарплата часто занижена (57%). Через це зайнятість серед ВПО дещо нижча, ніж до переміщення, і в цілому становить по Україні 43%. Переселенці зайняті переважно у сфері послуг, невелика частина — на будівництві та промисловості. На Донеччині та Луганщині ситуація інша — тут лідирують державне управління та освіта. Майже половина опитаних зазначили, що коштів вистачає лише на харчі, або й на них змушені економити. 59% орендує житло, ще 8% мешкає в гуртожитках або в центрах колективного проживання.

Саме відсутність власного житла, вартісна оренда й низькі доходи є головною причиною повернення ВПО на окуповані території. Здебільшого повертаються пенсіонери та люди передпенсійного віку, яким складно знайти роботу чи змінити професію. 78% жителів окупованих територій перетинають лінію розмежування раз на квартал чи частіше. Причини поїздок — відвідування рідних і друзів, отримання грошей, купівля продуктів та ліків.

Питання виборчого права набуває дедалі більшої актуальності. 44% ВПО збираються голосувати на президентських і парламентських виборах, 61% хотіли б проголосувати на місцевих виборах у новій громаді. Водночас 37% переконані, що вони не мають права голосу як ВПО. У МінТОТ пообіцяли розповсюдити буклети з інформацією про спрощену для переселенців процедуру тимчасової зміни виборчої адреси в Ощадбанку та установах соціального захисту і через інші канали.

Дар’я ТРАПЕЗНІКОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: