Нас послано тільки пророкувати воскресення мертвих і будить сонних. Се наше діло.
Пантелеймон Куліш, український письменник і громадський діяч

Президент і Гетьман

або Про збіг двох знаменних дат
29 листопада, 2017 - 12:06

27 листопада Борисові Євгеновичу Патону, видатному українському вченому, незмінному президентові Національної академії наук України (раніше — АН УРСР) упродовж 55 років (!), минуло 99 років. Дуже символічним є те, що в цей же самий день і таку ж саму річницю — 99 років від для заснування гетьманом Павлом Скоропадським 1918 року — відзначає також Національна академія, найвища наукова установа держави.

Можна багато писати про схожість управлінських і менеджерських підходів двох видатних українців — Скоропадського та Патона (ракурс несподіваний, але цікавий). Справді, і перший, і другий — люди справи, далекі від гучних заяв, піару й створення парадної видимості замість не найкращої реальності. Але зараз ідеться, власне, не про це.

Всеукраїнську академію наук (ВУАН) було створено гетьманом Скоропадським 27 листопада 1918 року — було видано відповідний Указ. Скоропадський був свідомий усієї важливості царини науки для народу, який прагне утвердитися як повноцінна нація і розбудувати власну державу. За короткий період свого гетьманства (29 квітня — 14 грудня 1918 р.) він встиг зробити значно більше, ніж інші керівники разом узяті за пізніший період.

І ось одного дня тієї буремної доби, 27 листопада 1918 року, народилася людина, яка стоїть на чолі цієї Академії вже понад півстоліття, яка зробила винятковий внесок у розвиток нашої науки і — треба додати — в її, науки, порятунок за нинішніх надскладних умов. Ідеться про Бориса Євгеновича Патона. Звісно, й на його адресу лунало й лунає багато критики, незрідка не досить обґрунтованої. Але елементарна інтелектуальна чесність, просто людська порядність вимагають визнати: якби біля керма НАН України в останні десятиліття перебував хтось інший — зовсім не факт, що українську науку, визначальний чинник стратегічного розвитку суспільства, вдалось би зберегти взагалі...

У розмові з журналістами в день свого народження президент НАН України висловив непохитну впевненість (і побажання): «Україна переможе! Переможе в усьому!». І дещо іронічно відгукнувся про «некруглу» дату (свою та Академії — 99 років): «Відзначати будемо 100-річчя НАН наступного року, а сьогодні свій день народження я святкую порівняно «тихо». Ось через рік...». Побажаємо Борисові Євгеновичу та Академії, яку він очолює, сил для руху вперед, волі, нових здобутків. А президентові — здоров’я!

Ігор СЮНДЮКОВ, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

comments powered by HyperComments