Якщо свобода взагалі щось значить, то це право говорити іншим те, чого вони не хочуть чути
Джордж Оруелл, британський письменник і публіцист

Птахи – у фотопастці

В Україні провели перші комплексні дослідження підорлика великого
5 січня, 2022 - 11:35

Протягом періоду з квітня по липень 2021 року експертами ГО «Українське товариство охорони птахів» у рамках впровадження в Україні природоохоронного міжнародного проєкту «Полісся – дика природа без кордонів» були проведені комплексні дослідження підорлика великого. Перша в Україні аналітика обстеження спрямована на відомі та потенційні місця гніздування птаха та дослідження їх заселеності. Дані збиралися з використанням фотопасток. Спостереження за підорликом великим проводились на території Рівненського природного заповідника, болотних масивах Сомине, Переброди і Сира Погоня. Експерт досліджень – Михайло ФРАНЧУК, заступник директора з наукової роботі Рівненського заповідника.

Михайлом Франчуком було обстежено 12 гнізд підорлика великого, зокрема, на 8 встановлені  фотопастки для вивчення успішності гніздування та інших аспектів гніздової екології виду. 

За результатами польових робіт виявилось, що з 12 відомих гнізд 5 були заселені, 5 не стали домівкою для птаха. Ще у двох гніздах заселились інші хижаки – канюк звичайний та осоїд. Із гнізд підорлика великого кожна пара вивела по одному пташеняті. Завдяки встановленим фотопасткам на 8 гніздах підорлика вдалось прослідкувати за життям гнізд та їхніх мешканців. Загалом усіма фотопастками відзнято 757 днів та отримано 33621 фотографію. Це є перші комплексні дослідження підорлика великого в Україні за допомогою фотопасток.

Саме така наукова робота дала можливість отримати відповіді на деякі питання, які до цього дослідники припускали та не мали задокументованих фактів.

Підорлик великий – своєрідний індикатор водного режиму боліт. Хижий птах оселяється на острівних мішаних лісах  боліт і лук.  Саме ці місця є для нього відмінними мисливськими угіддями, де підорлик великий полює на дрібних водно-болотних птахів, а саме куликів. Зневоднені ділянки стають непридатними для життя та розмноження птаха,, адже відсутня кормова база хижака. Саме документування фотопастками гніздового життя дасть нам змогу встановити взаємозв’язок між змінами середовища існування підорлика великого та його причин та наслідків для популяції цього рідкісного виду.

Підорлик великий – рідкісний гніздовий перелітний птах України, який передусім зустрічається на Поліссі. Кількість гніздових пар цього виду в країні за приблизними підрахунками коливається від  10 до 20 пар (дані Третього видання Червоної книги України), тобто дуже незначна.

Гніздиться великий підорлик на деревах. Одне гніздо часто використовується цими птахами кілька разів. У травні самка відкладає від 1 до 3 яєць в залежності від умов харчування, спокою тощо. У віці 8-9 тижнів пташенята підорлика великого встають на крило, і, в залежності від місця гніздування, у вересні або жовтні підорлики відлітають на зимівлю.

Найголовнішими причинами зменшення популяції підорлика великого вважається: знищення ділянок заплавного стиглого лісу біля великих водойм, меліорація, ведення лісорозробок біля гнізд птахів.

«Реалізації досліджень за допомогою фотопасток на гніздах підорлика великого дало нам змогу відповісти на деякі важливі питання, - каже Михайло Франчук. – Якщо до цього часу про причини та наслідки незаселення гнізд, загибель потомства чи інші причини ми могли здогадуватись. То цьогорічний моніторинг гнізд показав унікальні дані. Нам вдалось прослідкувати за харчуванням птахів, які тісно пов’язані із середовищем існування – це болотні екосистеми, які на даний час дуже мінливі щодо гідрологічного режиму, що напряму простежується із зміною клімату. Птахи залежні від змін гідрологічного режиму, що і прослідковувалось у виборі кількості видового складу корму.

Більш-менш повноводна весна та пов’язана з цим багата кормова база водно-болотних птахів, що є ключовою у харчуванні виду дали змогу вивести п’ять пташенят – це високий показник для нашої локальної популяції. Варто зазначити, що ми достовірно підтвердили,  що четверо пташенят успішно покинули свої гнізда та почали осінню міграцію.

Завдяки фотопасткам ми також встановили причини незаселення гнізд підорликом – це конкуренція з іншими видами, відвідування гнізд на початку гніздування наземними хижаками, а також руйнація гнізд внаслідок погодних умов. Окрім цього, отримано значну інформацію про гніздову поведінку виду, спектр живлення, використання іншими видами гнізд підорликів як місце життя, живлення, сховку та ночівлі. Звичайно, на одному році таких досліджень не можна виносити остаточні висновки, тому дослідження буде продовжене в рамках проєкту в наступному році, про що ми будемо повідомляти».

Фотопастка – камера, яка спрацьовує від руху або тепла. Робота з фотопасткою дозволяє проводити дбайливе дослідження, цілодобово спостерігаючи за поведінкою тварин у природних умовах. Зазначаємо, що всі роботи проведені фахівцем-орнітологом, який знає особливості поведінки диких птахів і своїми діями не зашкодить тварині. Будь-які спроби інших людей вторгнутися в життя птахів небезпечні та є злочином щодо природного існування тварин.

За інформацією ГО «Українське товариство охорони птахів»

Рубрика: