Коли важиться доля нації, історія не відрізняє поміж нейтральними боягузів.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, теоретик українського консерватизму

Рік до зняття мораторію?

Уряд подав до Верховної Ради законопроект із пакету земельної реформи
27 вересня, 2019 - 11:14
У ВІННИЦІ 26 ВЕРЕСНЯ ФЕРМЕРИ ТА ПРАЦІВНИКИ С/Г ПІДПРИЄМСТВ ВИМАГАЛИ ВІД ДЕПУТАТІВ УХВАЛИТИ ЗВЕРНЕННЯ ДО КЕРІВНИЦТВА ДЕРЖАВИ З ВИМОГОЮ НЕ ДОЗВОЛИТИ ПРОДАЖУ УКРАЇНСЬКОЇ ЗЕМЛІ ІНОЗЕМЦЯМ / ФОТО ОЛЕСІ ШУТКЕВИЧ

Кабінет Міністрів затвердив законопроект про обіг земель сільгосппризначення. Про це прем’єр-міністр Олексій Гончарук заявив 26 вересня на брифінгу.

«Ми сьогодні ухвалили перший проект закону, перший з пакету земельної реформи, сьогодні подамо його до парламенту», — сказав він.

   За його словами, мораторій на землю шкідливий — «це інструмент, який обкрадає громадян щодня».

Кажучи про логіку законопроекту, прем’єр зазначив, що українська земля повинна купуватися українськими громадянами й українськими компаніями.

«Це безумовний принцип. Єдиний виняток, який міститься в проголосованому сьогодні законі, — іноземці можуть успадковувати у власність... Але він протягом року зобов’язаний цю землю продати, це прямо записано в законопроекті», — повідомив Гончарук. Він уточнив, що землю пропонується передавати у спадок іноземцеві в разі, якщо земля була у володінні українця.

Другий принцип полягає в тому, що ніхто не має права зосередити у своїх руках всю землю.

«Є антимонопольні вимоги, що в межах області ніхто не може купити землі більше, ніж 15% від сільськогосподарської землі», — розповів Гончарук. Він додав, що таке обмеження має запобігти появі «феодалів», щоб була конкуренція.

Прем’єр заявив, що мораторій на землю буде скасований не одразу, оскільки поки існує низка ризиків. «Ми орієнтуємося на те, що мораторій має бути знятий з 1 жовтня наступного року», — сказав він.

Уряд учора подав до Верховної Ради законопроект із пакету земельної реформи. На агроринку вже з’явилися перші відгуки про модель ринку землі, запропоновану командою Зеленського.

«Експерти говорять, що відкриття ринку землі для іноземців створить конкуренцію і власники паїв зможуть дорожче продати землю. Цікаво, а росіяни — це іноземці? Чи братський народ? Можливо, шановані експерти так пропишуть закон, що росіянам заборонять купувати землю?» — говорить глава Всеукраїнської аграрної ради Андрій Дикун.

Такої ж думки дотримується й президент асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Алекс Ліссітса. Запропонована земельна реформа знаходить підтримку більшості членів УКАБ, зазначає він. Крім одного моменту. Можливість доступу на наш ринок фінансових спекулянтів з дешевим ресурсом та відсутністю реальних намірів обробляти українську землю несе загрозу національній безпеці, цитують медіа Ліссітсу.

Фермери ж із різних областей України вже почали акції протесту проти продажу землі. «День» стежить за подіями й інформуватиме читачів про рішення парламенту та реакції ринку на неї.

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: