Які ж несвоєчасні рішення можновладців. Коли вони за що-небудь, нарешті, зважуються взятися, життя вже пішло вперед, і вони знову залишаються перед розбитим коритом.
Павло Скоропадський, визначний український державний і політичний діяч, воєначальник, останній гетьман України

«Розумні» маячки

У Вінниці встановлять у міських закладах сучасні звукові пристрої, які допомагають незрячим
11 жовтня, 2019 - 10:57

Щоб підвищити доступність для незрячих людей до соціально важливих будівель, громадського транспорту, світлофорних об’єктів, у місті почали встановлювати «розумні» звукові маячки системи «Mobilis — УТОС». Спеціальний пристрій кріпиться на вхідні двері. Маячок активується з пульта або смартфона, який має спеціальний безкоштовний додаток Mobilis Go. Пристрій подає звуковий сигнал, який дає змогу людині з обмеженим зором знайти вхід чи вихід. Звук лунає протягом обмеженого часу, відтак не заважає іншим людям. Тим часом через мобільний телефон озвучується інформація про час роботи закладу, телефон контактної людини, кількість сходинок, з якого боку поручні, чи автоматичні двері.

Перші звукові маяки встановили у місті ще два роки тому. Їх розташували на вхідних дверях до Прозорого офісу Вінницької міської ради. Тоді це був соціальний пробний проект, який допоміг зрозуміти, чи зуміє людина з обмеженим зором зорієнтуватися в міському просторі. Потім «розумні» пристрої почали встановлювати при вході до закладів соціальної сфери. Торік обладнали кілька вагонів міського транспорту і деякі світлофори. Зараз місто прагне зробити доступними для слабкозорих людей увесь транспорт і заклади комунальної та бюджетної сфер. З особливостями роботи, обслуговування й вартістю пристрою керівників знайомив технічний директор компанії «Українські кібернетичні розробки» вінницької лабораторії Mobilis Сергій АГЄЄВ.

«Ці «розумні» звукові маячки допомагатимуть у повсякденному житті людям з порушеннями зору знаходити необхідні їм об’єкти, адже людям з проблемами зору складно орієнтуватися у просторі. Вони відрізняються від звукових маячків звичайного типу, які встановлювалися раніше на світлофорах. Наші пристрої нікому не заважатимуть, — запевняє Сергій Агєєв. — Система спрацьовує лише тоді, коли до неї наближається незряча людина. Активується маленьким кишеньковим пристроєм активатором або безкоштовною програмою на смартфоні. Ми розробили повний спектр засобів для такої системи навігації: для будівель, транспорту й озвучення світлофорних переходів. Завдяки звуковому сигналу незряча людина може з точністю до п’яти градусів визначити напрямок свого руху і знайти двері. А звичайна система навігації, яка використовується у смартфонах, має точність у 5— 10 метрів. Для того щоб дійти до об’єкта, цього вистачає».

До слова, система звукової навігації Mobilis — це розробка вінницьких фахівців. Вона призначена для допомоги в пошуку локацій, передусім — дверей будівель, дверей громадського транспорту, світлофорів, людям з обмеженим зором. На сьогодні, за попередніми підрахунками Вінницької обласної організації УТОС, для Вінниці потрібно 125 пристроїв, а для області — 580 маяків для охоплення «розумними» маячками муніципальних установ та організацій і 280 — щоб охопити увесь рухомий склад муніципального транспорту. Реалізовувати амбітний план планують на засадах соціального підприємництва.

Олеся ШУТКЕВИЧ, «День», Вінниця
Газета: 
Рубрика: