Як в нації вождя нема, тоді вожді її — поети
Євген Маланюк, український письменник, поет

Сором, самотність, самозвинувачення, низька самооцінка

Дослідження виявило чотири найчастіші стани, які відчувають дівчата з ВІЛ
1 грудня, 2021 - 14:32

Фундація АнтиСНІД-США в Україні ініціювала перше в Україні дослідження серед ВІЛ-позитивних дівчат віком 14 - 18 років. У межах дослідження було опитано 250 дівчат із 14 областей України та міста Києва.

Дослідження "Особисті та соціальні аспекти життя і потреби ВІЛ-позитивних дівчат віком 14 - 18 років в Україні", проведено членкинями благодійної організації «Позитивні жінки» в межах розвитку ініціативи «Дівчата діють», яка зміцнює взаємопідтримку серед дівчат і молодих жінок, виховує впевненість у собі, лідерські та життєві навички.

«Станом на 1 січня 2020 року в Україні під медичним наглядом перебуває 372 дівчини віком 15 - 17 років. Ми ініціювали це дослідження, щоб зрозуміти, чого саме прагнуть дівчата з ВІЛ в Україні, які навички вони хочуть розвивати, про що вони мріють. Минуло понад 30 років з початку епідемії ВІЛ, але рівень стигми до людей з ВІЛ усе ще неприйнятно високий. Нас цікавило, чи ВІЛ впливає на дівчат, чи є це перешкодою для особистого розвитку, впевненості в своїх силах, реалізації права бути щасливою», – зауважила голова Представництва AHF Ukraine Ярослава Лопатіна.

У результаті дослідження було виявлено:

• 75% опитаних дівчат пристосувалися до життя з ВІЛ і сприймають хворобу як невід’ємну частину себе. Водночас чверть дівчат потребують психологічної та соціальної підтримки.

• Проблеми психічного здоров’я – сором, самотність, самозвинувачення, проблеми низької самооцінки – чотири найчастіші стани, які відчували респондентки. Проте більшість дівчат не звертались за допомогою, бо не мають інформації про таку можливість або не вірять, що можуть отримати допомогу, або не вміють просити про допомогу.

• 45% респонденток нікому не розповідали про свій статус, побоюючись втратити коханих і друзів. 67% дівчат не можуть пояснити термін «стигма», а 54% – не знають, що таке «дискримінація», навіть регулярно стикаючись з їх проявами – навіть з боку власної родини. 34% дівчат стикались із проявами стигми та дискримінації в медичних закладах. Більш ніж половина дівчат не певні, що отримають правовий захист у разі порушення їхніх прав.

• 54% дівчат називає здоров’я однією з трьох головних ознак щастя, але лише половина опитаних усвідомлюють важливість лікування. Майже чверть дівчат ставляться до лікування зі спротивом або байдужістю.

• Тільки кожна шоста дівчина повною мірою розуміє принцип активної згоди в статевих стосунках. 56 з 250 опитаних дівчат мали сексуальний досвід, 24 з них не давали активної згоди на секс, а дві дівчини стикались із сексуальним насильством. 

Дослідження є підґрунтям для створення потужної спільноти дівчат, які будуть відстоювати свої права, підтримувати одна одну та допомагати іншим реалізовувати свій потенціал і жити повноцінним життям.

«Дослідження є унікальним для нашої країни. Вражають відгуки інтерв’юєрок, які зібрали багато прикладів дискримінації та насильства. Попри це, дівчата, як інші підлітки, прагнуть бути щасливими, мати родину, спілкуватися з друзями. Наше спільне завдання – допомогти їм в цьому, надати необхідну інформацію та створити умови, в яких вони почуватимуться безпечно», – наголосила Ярослава Лопатіна.

Представництво Фундації АнтиСНІД-США в Україні

Рубрика: