Які ж несвоєчасні рішення можновладців. Коли вони за що-небудь, нарешті, зважуються взятися, життя вже пішло вперед, і вони знову залишаються перед розбитим коритом.
Павло Скоропадський, визначний український державний і політичний діяч, воєначальник, останній гетьман України

Старицький стоятиме в Буші

Погруддя видатного письменника створюють каменотеси зі Львова у межах пленеру
16 вересня, 2019 - 19:54

На території Державного історико-культурного заповідника «Буша», що розташований у Ямпільському районі Вінницької області, розпочався Всеукраїнський пленер скульпторів-каменотесів «Подільський оберіг». Цього року він присвячений 365-й річниці оборони Буші. У пленері беруть участь два молодих каменотеси зі Львова: Василь Лев та Сергій Грицанюки. Вони працюють над створенням погруддя Михайла Старицького, який свого часу написав повість «Облога Буші». Розташувати скульптуру планують у центрі села. Відкриють пам’ятний знак на Покрову, у День Захисника України.

«Щороку ми пропонуємо майстрам-каменотесам нову тему для своїх робіт. Оскільки цього року відзначаємо 365 років оборони Буші, то вирішили запропонувати каменотесам створити скульптуру Михайла Старицького, котрий написав однойменну повість на основі реальних подій, які відбувалися 1654 року біля нашого подільського містечка-фортеці, — розповідає в. о. директора Державного історико-культурного заповідника «Буша» Ірина ЗАХАРЧУК. — Скульптори розпочали свою роботу 11 вересня і працюватимуть до 30-го. За матеріал взяли традиційний ямпільський білий пісковик. Погруддя Старицького має бути два метри заввишки, і встановлять його в центрі села — зустрічатиме гостей. Попередньо відкриття заплановано на Покрову».

Вона додала, що 12—13 жовтня в Буші відбудеться науково-практична конференція за участю країнознавців та істориків. Крім цього, буде представлено Центр ткацтва. Його створено в селі в межах проєкту «Шляхами тканої Буші», про який писав «День».

Нагадаємо, пленер «Подільський оберіг» був започаткований ще 1986 року краєзнавцями-ентузіастами. Головною його метою є відродження і збереження багатовікової традиції подільських каменотесів та розвитку художніх промислів. За роки проведення слава бушанського пленеру поширилася по всій Україні й за її межами. Щорічно він збирає майстрів із усієї країни, завдяки чому вдалося створити на території заповідника унікальне явище — Бушанський музей скульптури під відкритим небом. Нині там встановлено понад 200 скульптур, які відтворюють образи учасників та героїв оборони Буші, історичні постаті, літературні персонажі козацтва, образи української міфології й народної творчості. Майже 70 скульптур прикрашають центральні вулиці та площі в районних центрах області й за її межами.

Олеся ШУТКЕВИЧ, «День», Вінниця
Газета: 
Рубрика: