Українські мечі перекуються на рала тільки тоді, коли гасло — Незалежна Держава Українська — перетвориться в дійсність і забезпечить отому ралові можливість зужиткувати рідну плодючу землю з її незчисленними багатствами…
Симон Петлюра, український державний і політичний діяч, голова Директорії УНР

Тест для суспільства і влади

Чому евакуація українців із Китаю перетворилася на велику проблему?
20 лютого, 2020 - 19:12
ФОТО РЕЙТЕР

Хвиля незадоволення, інформаційного шуму, паніки та протестів в окремих містах і селах (розглядалися різні варіанти), куди мали б привести українців, евакуйованих із китайського міста Ухань, свідчить як про стан суспільства, так і влади. У четвер літак з українцями (разом з екіпажем 72 людини) приземлився в Борисполі на дозаправку, хоча перед цим довго кружляв в українському небі (імовірно, через те, що остаточного рішення, куди їх везти, ще не було), а потім полетів до Харкова. «Стан у всіх задовільний», — сказав директор Центру екстреної медичної допомоги і медицини катастроф Віктор ЗАБАШТА після перевірки пасажирів та екіпажу лікарями (interfax.kiev.ua). Голова Харківської ОДА Олексій Кучер повідомив також, що літак, який прилетів із КНР, дезінфікують в аеропорту. Дезінфекцію пройде також багаж.

Далі людей повезли автобусами в Нові Санжари Полтавської області, де евакуйовані громадяни житимуть у закритому медичному центрі Національної гвардії МВС, який буде повністю ізольований і переведений на суворий режим бактеріологічної безпеки. Пізніше прес-служба Полтавської ОДА на сторінці у Facebook повідомила, що евакуйовані з Уханя здорові й не мають симптомів хвороби. «Громадяни України, які прибули з Уханя, пройшли санітарно-епідеміологічні перевірки стану здоров’я, проведені китайською владою під час посадки на борт у КНР, під час проміжної посадки в м. Алмати в Казахстані, а також контроль на борту літака під час польоту. Фахові лікарі МОЗ України підтвердили, що всі евакуйовані здорові, не мають жодних симптомів хвороби, але мають пройти карантин та обсервацію протягом 14 днів. Мета їх обсервації — превентивні заходи», — йдеться в повідомленні.

Зранку Президент України Володимир Зеленський у своєму Telegram-каналі також заспокоював громадян: «Заходи безпеки — безпрецедентні. Зробили все можливе й неможливе, щоб гарантувати: вірус в Україну не потрапить. Декількох громадян не пустили на борт в Ухані, оскільки у них була трохи підвищена температура. Всі, хто піднявся на борт, у задовільному стані».

Втім, цього виявилося замало, як і попередніх заяв і запевнень від міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, який курирує цю операцією. Дізнавшись про те, що евакуйованих українців із Китаю везуть до Нових Санжар, окремі мешканці цього селища організували протест: перекрили дорогу й палили шини, а також вступили в сутички з поліцейськими. «Дороги із Полтави до Нових Санжар перекриті людьми. Дороги із Дніпрпетровщини (Новосанжарський район межує з Дніпропетровською областю) перекриті, — написала у ФБ вдень 20 лютого медіаекспертка Ірина ЗЕМЛЯНА. — Національна гвардія прорвала оборону в одному місці, але люди заблокували міст через річку. Автобусне сполучення скасоване. Мама працює директоркою школи в сусідньому селі, о шостій ранку змогла виїхати із Нових Санжар, але як буде повертатися, не знаю, бо все перекрито. На роботу в нафтовидобувну компанію не можуть звозити працівників, бо дороги заблоковані. У людей паніка, вони одне одного накручують і плачуть, ширяться чутки та фейки...»

Прикро, але ситуація в Полтавській області була не поодинока. Раніше громада села Микулинці в Тернопільській області вийшла на протест після того, як у місцевих ЗМІ з’явилася інформація про те, що в розташованому в цьому селі санаторії «Медобори» поселять на карантин евакуйованих людей із міста Ухань. Аналогічна ситуація була і у Львівській та Київській областях. Була також низка звернень місцевих рад різних рівнів до Президента Володимира Зеленського з проханням не розміщати українців із Уханя.

Така поведінка частини суспільства викликала шквал обурення в соцмережі:

«Пам’ятаєте історію, коли із Чорнобиля везли дітей, а люди кидали в них каміння? Огидно за все, огидно за людей... Вперше за своє життя мені соромно, що я українець, але я щиро вірю, що більшість із нас не така, як ці здичавілі громадяни», — Andrii Kozak.

«Те, що відбувається сьогодні навколо українців, які прилетіли із Китаю, в дні пам’яті подій Революції Гідності виглядає як КОНТР-революція гідності. Соромно», — Sergiy Garmash.

«Генеза цієї поведінки розкладається на кілька параметрів, — пояснює ситуацію соціальний психолог Олег ПОКАЛЬЧУК (zaxid.net). — Перше — це абсолютно зоологічне, інстинктивне бажання видового захисту, друга складова — це невігластво, третя — постмайданний синдром, при якому уявлення про те, що методами вуличних протестів можна вирішити якісь питання, які не належать до компетенції цих людей. Тобто можна запалити шини, і це в чарівний спосіб якось вирішить їхню проблему. Майдан і наслідки Майдану — довготривалі. І Майдан їх нічого не навчив».

Проте тут важливими є ще декілька моментів. Не можна також виключати, що протести в різних регіонах, були спланованими, аби розхитати ситуацію і викликати незадоволення діями влади. Плюс — не варто забувати, що картинка з протестами прекрасно лягає в пропагандистські шоу російського телебачення, які використають палаючі шини на сто відсотків.

Окреме питання — дії влади. Чи повною мірою проведені сучасні протиепідемічні заходи? Чи досить було проінформовано суспільство? Про те, що потрібно було зробити владі на інформаційному рівні, пише у ФБ політичний консультант Ірина СЄРОВА: «1. Треба було відразу ж створити окремий інформаційний штаб, який би координував і централізував поширення інформації (через офіційні та неофіційні джерела), протидіяв фейкам, оперативно реагував на спалахи паніки, працював із журналістами та ЛГД. 2. Суспільство мало отримувати інформацію про готовність до протидії вірусу, карантину, профілактики тощо — максимально у вичерпному обсязі, а то й у більшому, ніж воно здатне перетравити. 3. Спікерами першого і базового ешелону в цих ситуаціях повинні виступати неполітичні фігури, які є професіоналами в цій галузі. Тобто медики! 4. Спікерами другого ешелону мали стати представники виконавчої влади. 5. І спікерами лише третього ешелону повинні бути політики».

Іван КАПСАМУН, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ