Наші батьки були на півслові обірваним поколінням. Весь цей огром несказаного і набріханого зверху, накопичившись за століття, тепер криком кричить. Країні потрібні письменники для психологічної санації.
Оксана Забужко, українська письменниця, поетеса, есеїстка

Ті, хто творив історію

Вінничанам представили портрети видатних діячів місцевого самоврядування
15 вересня, 2020 - 18:08
ЗАХАРКО СИЧ — МІЩАНИН, ЯКИЙ ЗГІДНО З ДАВНЬОЮ МІСЬКОЮ ЛЕГЕНДОЮ, ВРЯТУВАВ ВІННИЦЬКІ ПРИВІЛЕЇ У 1780 РОЦІ / ФОТО ЗІ СТОРІНКИ ЦЕНТРУ ІСТОРІЇ ВІННИЦІ У ФЕЙСБУКУ

Цьогорічний День міста у Вінниці ще з минулого четверга відзначається онлайн. І це цілком виправдано, адже місто з 14 вересня отримало статус «помаранчевої» зони щодо рівня захворюваності на коронавірус. Та новий формат аж ніяк не зменшив ні масштабу, ні рівня заходів, яких за минулі дні відбулося кілька десятків — це і презентації найдавнішої колоризованої карти міста, і першого путівника, чимало онлайн-вікторин, музичних вітань тощо. Серед найцікавіших — онлайн-виставка «Давні діячі міського самоврядування», яку Центр історії Вінниці проводить на своїй офіційній сторінці.

Ініціативу реалізують у співпраці з консультантом з історії костюма Сергієм Шаменковим та художником-баталістом, портретистом, головним художником студії Українського батального мистецтва Артуром Орленовим.

На сьогодні представлено вже три портрети непересічних постатей краю. Першим став Іван (Івашко) Шульга Долбинич — міщанин, перший з відомих очільників самоврядування Вінниці, який обіймав посаду війта у 1504 р. Як ідеться на фб-сторінці Центру, «у той час на теренах Великого князівства Литовського, до складу якого входили землі Поділля, війтівство з виборного органу громади починає перетворюватись на земський уряд: отримавши від господаря земельний наділ або іншу нагороду за службу через посередництво старости, війт фактично перетворювався на його слугу».

Друга постать — Парфен (Пархом) Омелянович, котрий був вінницьким війтом у 1639-1643 та 1645 рр. Він був одним із найбагатших городян-землевласників свого часу, представником економічно міцної та впливової групи українських міщан, сином війта Омеляна Богуфаловича, який перебував на посаді у 1603 р. «Його ім’я фігурує у присязі вінницької міщанської громади королеві Речі Посполитої Владиславу IV, яка була складена 26 травня 1640 р. Уже за кілька днів після її складення, 30 травня Вінниця офіційно отримала Магдебурзьке право. Відтоді на чолі міщанської громади стояв міський уряд, що складався із шести бурмістрів під головування війта», — ідеться в повідомленні-описі портрета. І третє зображення — Захарка Сича, міщанина, який згідно з давньою міською легендою, врятував вінницькі привілеї у 1780 р.

Ольга ХАРЧЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: