Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Тварини з картин та... притулків

У музеї Ханенків триває виставка «Знайди свого в музеї»
6 серпня, 2021 - 14:27
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Це спільний соціальний проєкт Національного музею мистецтв імені Богдана та Варвари музею із Благодійним фондом допомоги безпритульним тваринам «Happy Paw». «Знайди свого в музеї» — це той випадок, коли одні з найцінніших експонатів із фонду музею світового мистецтва в Україні допомагають знайти сім’ю чотирилапим із різних притулків Києва. Основу експозиції складають колажі, на яких в одну рамку до репродукцій живописних полотен та світлин з відомими скульптурами вправно «підселили» котів та собак, що нині чекають на свою родину.

На одному з полотен Надія Федорівна Терещенко, у заміжжі Муравйова-Апостол, у пишній сукні чухає білосніжного пухнастого кота Кефіра. На іншому — поряд із китайськими фарфоровими левами доби Цін сидять двоє жвавих песиків — Кіпші і Дасті з притулку «Добрі руки». Виставка немов одночасно додає благородства безпородним тваринам і людяності мистецтву.

Така колаборація високого мистецтва і благодійності в Україні відбувається вперше. Про те, чому в музеї вирішили взятись за цей проєкт, розповіла Анастасія МАЦЕЛО, завідувачка наукового відділу європейського мистецтва  Національного музею мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків: «Для мене мати домашнього улюбленця — це про допомогу і відповідальність. У цьому залі представлені колажі з творами з музейної колекції, де присутні справжні тварини. Ці твори обрані не випадково, це справжні шедеври, що постійно є у діючій експозиції. У кожному з цих творів мистецтва є свій сюжет, історія і маніфест. Загалом ми дуже мало знаємо, як люди продовж історії ставились до тварин. Ми можемо знати про ставлення до чотирилапих персонажів цих картин, але зараз на колажах ці котики і собачки вписались як рідні. І я вірю, що коли люди це побачать, вони захочуть прийняти тварину як рідну і в свої сім’ю». 

Поряд з колажами розміщені короткі історії тварин, що зображені на полотнах з адресами притулків. Для зручності додали QR-код, за яким можна отримати всю необхідну інформацію, щоб забрати тварину, яка запала в серце, додому. Анастасія Мацело пояснює, що ця експозиція не тільки про мистецтво, а й про її особисту позицію: «У нашій родині живе троє собак і п’ятеро котів із притулку «Сіріус». У мене був котик Вітас, він прожив з нами три роки і помер від котячого СНІДу. Через те, що він був дуже хворий, його ніхто брати не хотів. Він муркотів, кусався, якщо йому щось не сподобалось, але спав винятково у мене на голові або на моїй подушці. Тому якщо в мене питають, де взяти тварину, то я скажу — у притулку. Тому що там вони потребують нашої допомоги».

Подивитись експозицію можна безкоштовно до 17 серпня, а можливість взяти тварину з притулку — постійна.

Анастасія КОРОЛЬ, «День»
Газета: 
Рубрика: