Минуле й теперішнє — наші засоби, лиш майбутнє — наша мета.
Гюстав Флобер, французький прозаїк-реаліст, один з найбільших європейських письменників XIX ст.

Унікальне явище на два-три тижні

На Вінниччині у Національному природному парку «Кармелюкове Поділля» квітує сон-трава
5 квітня, 2021 - 20:23
ФОТО НАДАНО НПП «КАРМЕЛЮКОВЕ ПОДІЛЛЯ»

В урочищі «Вишенька», що належить до Національного природного парку «Кармелюкове Поділля», зацвів сон великий. Фото червонокнижної рослини розмістили співробітники парку на своїй сторінці у Фейсбук. Загалом на території «Кармелюкового Поділля» росте три види сон-трави — це рідкісний сон великий, який вже порадував своїми квітами, сон лучний та розкритий, на цвітіння яких найближчим часом чекають наукові співробітники. Вони щороку стежать за популяцією рослин і проводять моніторинг поширення їхнього ареалу. Попри те, що сон-трава рідкісна рослина, на території парку їй досить комфортно. Адже кількість особин виду щороку збільшується. Крім того, за результатами минулорічного моніторингу, сон лучний було виявлено за межами заповідника, в урочищі «Гобидуша», а також на узліссі, в урочищі «Бритавка».

«У зв’язку з карантинними обмеженнями ми не можемо проводити екскурсії територією парку, попри те, що запит від внутрішніх туроператорів є колосальним. Тому активно ведемо сторінки у соцмережах, щоб поділитися красою, яку маємо і яку бережемо, — визнає начальниця відділу рекреації та екологічно-освітньої роботи Людмила СТОРОЖЕНКО. — Зараз активно квітне сон великий. Найбільша його популяція зосереджена в урочищі «Вишенька». У період масового цвітіння цієї рослини починає цвісти сон лучний. Як тільки пік його цвітіння піде на спад, розцвіте сон розкритий. Загалом сон-трава квітне недовго, лише два-три тижні і це унікальне явище. Раніше під час цвітіння цієї рослини ми проводили екскурсії з урахуванням рекреаційного навантаження. Під час подорожі до урочища «Вишенька», де облаштована рекреаційна локація з криницею і відповідними інформаційними табличками, можна було помилуватися рослиною та сфотографувати її. Цього року подивитися, як квітне сон-трава на власні очі, відвідувачі не зможуть через карантин. Але щойно він завершиться, парк обіцяє запропонувати туристам нові екскурсії, подорожі та проєкти, над якими активно зараз працюємо».

Сон-траву на території парку «Кармелюкове Поділля» виявили ще до моменту його створення. Щороку наукові співробітники парку проводять спостереження за рослинами. Оскільки рослина має складний біологічний цикл розвитку і росте переважно на лучно-степових ділянках, тому в різні роки вона проявляє себе по-різному. Під час моніторингу перевіряють, чи не потерпають квіти від надмірної уваги птахів та комах, які подекуди пошкоджують стебла рослин. Також намагаються унеможливити випадки викопування молодих рослини. Завдяки ретельному спостереженню, останнім часом кількість особин такого виду, як сон лучний, зростає, причому на прилеглих до парку територіях. Там у найближчій перспективі планують створити новий природно-охоронний об’єкт.

Олеся ШУТКЕВИЧ, «День». Вінниччина
Газета: 
Рубрика: