Україна не може існувати, не володіючи Кримом, це буде якийсь тулуб без ніг. Крим має належати Україні, на яких умовах, це байдуже, чи буде це повне злиття, чи широка автономія, останнє повинно залежати від бажання самих кримців
Павло Скоропадський — український державний, політичний і громадський діяч, військовик. Гетьман Української Держави

Утекли через тиск на дітей

Українські правозахисники закликають владу сприяти реабілітації родин політичних мігрантів із Білорусі
7 жовтня, 2021 - 20:29
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

7 жовтня, біля Посольства Білорусі в Україні зібралися правозахисники, активісти, а також ті, хто змушений був втікати із сусідньої країни через політичні переслідування. «У Білорусі зберігається високий рівень тиску на людей, що виражають громадянську позицію після сфальсифікованих виборів 2020 року. Крім арештів і звільнень, одним з пунктів пресингу стало вплив на сім’ю через дітей», — пояснювали в Центрі громадських свобод (представники організації відстежують долю політичних утікачів із Білорусі та стали організаторами акції під Посольством).

Як зазначають правники, тиск на дітей білоруських активістів практикувався і раніше, але зараз ця тенденція набирає масовості. Правозахисниця Дарина Чурко провела дослідження, у якому зібрала матеріали про причини, чому ж сім’ї змушені покидати Білорусь. Серед формальних причин фігурують неналежний догляд за дітьми або ж невиконання батьківських обов’язків. Та насправді батьки не отримували ніяких документів від державних органів, котрі б це підтвердили. Але такі родини могли перевіряти соціальні педагоги. Після ввічливих розмов виявлялося, що родину визнали такою, що опинилася у соціально небезпечному стані. Бували випадки, коли дітям політичних активістів погрожували відмовою надавати медичну допомогу.

У Центрі громадських свобод розповідають історію родини, яка змушена була покинути Білорусь саме через свою активну позицію: «Алеся — мама тринадцятирічної дівчинки, приїхала в Україну в травні. Її старша дочка була затримана в серпні минулого року, але зараз вона вчиться в Польщі. Сама Алеся кілька разів оплачувала штрафи за участь в мітингах, була тричі затримана. Молодшу дочку викликали на профілактичні бесіди в школі за малюнок на вікні. Навесні цього року міліція стала приходити додому до Олесі перед передбачуваними мітингами. Вдома була тільки дочка, і візити співробітників МВС викликали додатковий стрес. Алеся вирішила переїхати в Україну».

Під час акції учасники нагадали про епізоди, коли батькам-опозиціонерам погрожували вилучити їхніх дітей із родин, траплялися випадки фізичного та психологічного насильства над неповнолітніми з боку силовиків під час масових мирних протестів в Білорусі.

Правозахисники звернулися до української влади, щоб та сприяла реабілітації дітей політичних мігрантів з Білорусі, які через тиск змушені були переїхати в Україну. «У рамках довгострокової кампанії правозахисники відправлять звернення до Комітету з прав дитини, ЮНІСЕФ, ООН, а також проведуть низку заходів за участю представників української влади для поліпшення умов соціалізації та адаптації білоруських дітей в Україні», — пояснюють у Центрі громадських свобод.

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 
Рубрика: