Хто пожертвував свободою заради безпеки, не заслуговує ні на свободу, ні на безпеку.
Бенджамін Франклін, американський учений-фізик, державний діяч, дипломат і публіцист.

В Україні планують створити «аналог NASA»

Аерокосмічний концерн має об’єднати компанії зі сфери космосу та авіації
16 березня, 2020 - 19:50

В Україні планують створити український аерокосмічний концерн, який об’єднає компанії зі сфери космосу та авіації. Це один із кроків, який допоможе відродити галузь. Про це йшлося під час виїзного засідання комітету Верховної ради України з питань економічного розвитку в Дніпрі. «Хочемо створити аерокосмічний концерн за аналогією NASA. До нього будуть входити підприємства космічної та авіаційної галузі. Це забезпечить взаємодію між ними, буде посилювати їх», — пояснив голова комітету Верховної Ради України з питань економічного розвитку Дмитро НАТАЛУХА. За його словами, вже визначені кроки, які дадуть поштовх галузі. Перший уже зробили — ухвалили Закон України про приватний космос. Тепер приватні компанії мають право отримувати дозволи на вироблення, запуск, тестування космічних апаратів. Другий крок — корпоратизація і перетворення державних підприємств на акціонерні товариства. Це надасть їм можливість отримувати інвестиції без бюрократичної тяганини. Третій крок — створення аерокосмічного концерну, який забезпечить взаємодію між підприємствами. Четвертий — напрацювання нової стратегії галузі, яка буде орієнтуватися не на радянську спадщину, а на сучасні вимоги світу. «Ми обговорили, які заходи простимулюють ракетно-космічну галузь України, щоби вона стала локомотивом економічного зростання, — сказав голова Дніпропетровської ОДА Олександр БОНДАРЕНКО. — Ми маємо думати про готові високотехнологічні продукти з високою доданою вартістю, які будемо експортувати по всьому світу. Саме такі може виробляти ракетно-космічна галузь. І в перспективі — додати кілька відсотків до ВВП». До виїзного засідання комітету Верховної ради України з питань економічного розвитку приєдналися представники Державного космічного агентства, великих підприємств, народні депутати України.

За словами голови Дніпропетровської ОДА, обласна влада готова до конкретних кроків із підтримки космічної галузі. Зокрема, до співфінансування запуску супутника дистанційного зондування Землі, спроєктованого та виробленого у Дніпрі. Сума вкладень області може сягнути 1 млн доларів. «Дніпро по праву визнано космічною столицею України. Проте зараз у галузі існують ситуативні і стратегічні проблеми, які маємо розв’язувати. Нині обговорюємо як відродження великих підприємств, так і супутникові програми. Зокрема, маємо ініціативу — запустити український супутник, повністю спроєктований та виготовлений на Дніпропетровщині. ОДА готова співфінансувати цей проєкт», — наголосив губернатор. Ідеться про супутник «Січ-2-1», спроєктований та виготовлений у КБ «Південне».

«Дійшли згоди щодо реальності й можливості запуску першого українського супутника уже 2021 року. Дніпропетровська область погодилася спільно фінансувати цей проєкт», — зазначив голова парламентського комітету Дмитро Наталуха. Загальна вартість запуску супутника на сьогодні — приблизно від 8 до 10 млн дол. «Космос — один із потенційних локомотивів економіки. Це додаткові робочі місця, високотехнологічний експорт, новітні технології. І один долар, який перетворюється на десять при інвестиції в космічну промисловість. Це доводить міжнародний досвід, — зазначив голова комітету ВР. — Дніпро по праву є космічною столицею України. І ми дуже хотіли б, щоб саме звідси почалося відродження високотехнологічної промисловості».

Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпро
Газета: 
Рубрика: