...Від того, скільки цеглинок ворожого муру проб’ємо лезами і кулями, залежить підсумок боротьби.
Юрій Горліс-Горський, український військовий і громадський діяч, письменник

«Відшукування причетного» як повернення персональної відповідальності

Як з’явилася цьогорічна фокус-тема Book Forum
11 вересня, 2019 - 19:11

Одна з головних книжкових подій України уже наближається, і нещодавно в Києві відбувся прес-сніданок, щоб обговорити, що цікавого вона нам приготувала. Близько 1000 учасників, 820 подій, 250 (рекордна кількість!) дискусій, автори з понад 30 країн світу — ось лише деякі цифри цьогорічного Book Forum.

А диригентом цього оркестру заходів з 20 тематичних кластерів і спецпроектів є фокус-тема «Відшукування причетного», яка й стала одним з ключових питань зустрічі. Ведучий програми «Свобода слова на ICTV» Вадим Карп’як, поділився, як йому спала на думку ця ідея: «Хороші речі трапляються раптово. Ми сиділи в приємній компанії, яка мала сформулювати цю фокусну тему, й обговорювали все, що відбувалося навколо. Це була рання весна. І якось заговорили про те, що це рік подвійних виборів у країні. Я подумав (як людина, яка має стосунок до політичної журналістики), що два традиційні українські питання все одно фігурують: хто винен і що робити. І це питання «хто винен», яке ми постійно собі ставимо, якщо його розкрутити далі, приводить до того, що персональна відповідальність кожного за те, що відбувається, присутня, але не настільки очевидна, як може інколи здаватися».

Це було першим поштовхом. А другим — те, що цьогоріч ми ще й відзначаємо 70-річчя від дня народження Грицька Чубая. «Я згадав поему Чубая «Відшукування причетного», і це мені здалося просто ідеальною фокусною темою для Book Forum, — пояснює Вадим Карп’як. — Відшукування причетного до всього, що відбувається з нами і довкола нас — це одне з ключових завдань мислячої людини. І мені здається, що постійні запитання, як трапилося, що ми опинилися саме в цій ситуації простору, часу, інтелекту, мають бути озвучені й поставлені кожною людиною передусім самій собі. Дуже добре, коли таких людей у одному місці на Форумі збереться багато, і впродовж кількох днів вони будуть обмізковувати ці питання».

Кураторками спецпроекту «Приналежність» стали Ганна Улюра й Поліна Городиська, які підготували сім дискусій на різні теми: від уявлених спільнот і як сформувати довіру в суспільстві до зустрічі з індійською письменницею Арундаті Рой, лауреаткою Букерівської премії 1997 року.

Хорошою новиною є те, що цього року Book Forum підтримав не лише Інститут книги, а й Український культурний фонд (нагадаємо, що тільки протягом останніх років держава нарешті долучилася до цієї знакової події української культури). Завдяки цьому, наприклад, вхід на вже традиційну для Book Forum подію «Ніч поезії та музики non-stop» буде безоплатним.

Чим ще порадує книголюбів цьогорічний фестиваль — дізнаєтеся з розгорнутого матеріалу в завтрашньому номері.

Так! Нагадуємо, саме на Book Forum відбудеться презентація нової книги «Дня» — «День вдячності», 20 вересня о 14.00 у конференц-залі Палацу мистецтв. І чекаємо вас щодня на нашому стенді № 306

Марія ЧАДЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: