Нехай думки, укладені в книгах, будуть твоїм основним капіталом, а думки, які виникнуть у тебе самого – відсотками з нього.
Тома Аквінський, теолог, святий католицької церкви

Врятувати Бузький гард

Екологи та ветерани АТО проведуть акцію проти затоплення частини нацпарку через будівництво ГАЕС
20 квітня, 2021 - 19:59

Сьогодні, 21 квітня, на острові Гардовий, що на території національного парку «Бузький гард», відбудеться акція захисту та протесту водночас. Громадська організація «Асоціація учасників та інвалідів АТО» спільно з Національним корпусом вирішили провести попереджувальну акцію «Мене не вбив російський солдат, мене вбиває «Енергоатом».  Три ветерани АТО, що втратили на російсько-українській війні кінцівки, — ексзаступник міністра у справах ветеранів України Олександр Терещенко, керівник штабу «Протидія затопленню Бузького гарду» Олег Кравець та кавалер відзнаки «За пролиту кров» 1 ступеню Олександр Кротик будуть прикуті ланцюгами до острова. Таким чином ветеранська та екологічна спільнота Миколаївщини виступає проти проєкту добудови Ташлицької ГАЕС.

Як розповідають у Національному екологічному центрі України, Європейський Інвестиційний Банк (ЄІБ) збирається виділити 176 мільйонів євро для завершення будівництва Ташлицької ГАЕС потужністю 906 МВт, про що повідомляється на їхньому сайті. З цього приводу НЕЦУ надсилав звернення до представника банку, повідомляючи, що проєкт є екологічно небезпечним та потребує детального розгляду.

«У відповідь банк надав інформацію, що проєкт оцінюється, і що порушені у листі НЕЦУ питання щодо його довкільних, техногенних та соціальних ризиків будуть розглянуті в процесі перевірки проєкту на відповідність та узгодженість із чинним законодавством та нормативними актами ЄС та національними правилами, а також екологічними та соціальними стандартами ЄІБ, — додають у НЕЦУ. — У зв’язку із публікацією 8 квітня 2021 року звіту з ОВД даного проєкту Національний екологічний центр України 12 квітня 2021 року повторно звернувся до ЄІБ з метою отримання інформації щодо результатів оцінки банком проєкту добудови Ташлицької ГАЕС».

Річ у тім, що для добудови гідроакумулюючої станції треба підвищити рівень Олександрівського водосховища до позначки +20,7 м. Чим це небезпечно? Це загрожує  остаточним знищенням природно-заповідних територій та історико-культурних пам’яток (РЛП «Гранітно-степове Побужжя» та НПП «Бузький Гард», які входять у Смарагдову мережу Європи), а також унікального об’єкта культурної спадщини національного значення «Історичний ландшафт центру Буго-Гардівської паланки Війська Запорозького».

Тому природоохоронці та науковці намагаються захистити природні територій від затоплення. Про недоцільність та неможливість реалізації проєкту раніше зазначали і в Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів.

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 
Рубрика: