Як в нації вождя нема, тоді вожді її — поети.
Євген Маланюк, український письменник, поет, культуролог-енциклопедист, публіцист, літературний критик

Вшанувати Данила Нечая

На Вінниччині впорядкують могилу брацлавського полковника, яка є пам’яткою національного значення
16 березня, 2020 - 19:57

Проєкт благоустрою місця поховання полковника Данила Нечая, яке розташоване в полі, між селами Черемошне і Красне Тиврівського району, подають на погодження до Мінкульту. Документ передбачає впорядкування могили і пам’ятника на ній. Зокрема, заплановано встановлення меморіальної плити із зображенням Данила Нечая, укріплення основи пам’ятника, виготовлення історико-туристичного наповнення та проведення інших робіт з урахуванням максимального збереження самого кургану. Як повідомив один із ініціаторів проєкту, громадський активіст та депутат Вінницької обласної ради Володимир БАРЦЬОСЬ, наразі вирішується питання співфінансування відповідних робіт на рівні району та області, а також розробляється єдиний краєзнавчо-туристичний маршрут між селами Красне та Черемошне.

«Зараз ми впритул наблизилися до завершення проєкту благоустрою пам’ятки і погодження всіх документів на рівні Міністерства культури, — відзначає Володимир Барцьось. — За попередні кілька років було зроблено чимало: відділ охорони пам’яток департаменту культури Вінницької ОДА виготовив документи на саму пам’ятку — це паспорт, проєктно-кошторисна документація та інші необхідні документи, а в селі Красне створили історико-патріотичне містечко та музей імені Данила Нечая, із обласного бюджету було надано кошти на будівництво дорожнього покриття (2,3 км) від села Черемошне до могили Данила Нечая. Також обговорили спірні питання з пайовиками, чиї ділянки розташовані довкола могили, наголосивши на тому, що розорювання території охоронної зони пам’ятки — неприпустиме.

Незабаром плануємо провести екологічну акцію з озеленення навколишньої території місцевої громади Черемошного, зокрема посадити дубову алею Козацької слави імені Данила Нечая уздовж дороги завдовжки понад 2 км від села до пам’ятки. Тобто ми рухаємося (хоч і поступово) до того, щоб могила брацлавського полковника була належним чином впорядкована, помітна й відома людям. Щоб нам — козацьким нащадкам — не було соромно перед прийдешніми поколіннями».


ФОТО З ВІДКРИТИХ ДЖЕРЕЛ

Могила Данила Нечая — одне із небагатьох встановлених і збережених місць поховань українських полководців доби національно-визвольних змагань під проводом Богдана Хмельницького. Вона занесена до Державного реєстру нерухомих пам’яток України і має статус пам’ятки культурної спадщини національного значення. Сам полковник Нечай загинув під стінами Краснянської фортеці 1651 року, під час битви з польськими військами. Про героїзм полковника зберігається пам’ять у багатьох історичних джерелах та усній народній творчості. Свого часу Михайло Грушевський зауважував, що за своїм впливом на козацтво Данило Нечай не поступався самому Богданові Хмельницькому. А французький дослідник Проспер Меріме у своєму нарисі «Богдан Хмельницький» сказав про нього так: «Полковник Нечай, подвиги якого ще дотепер оспівують думи південної України, в очах своїх сучасників уособлював шляхетні риси козацького ватажка».

Олеся ШУТКЕВИЧ, «День», Вінниця
Газета: 
Рубрика: