Суспільство без віри і любові втрачає здатність розрізняти добро і зло
Євген Сверстюк, український літературний критик, есеїст, поет, мислитель, філософ

Видатний московський українознавець Юрій БАРАБАШ: нагорода за духовне подвижництво

18 березня, 2021 - 20:21

Одна з най болючіших проблем нашого суспільства — те, що вкрай маловідомими, є гідні, визначні люди, про яких Україна мала б знати більше і глибше. Учора Національна академія наук України присвоїла доктору філологічних наук , професору Юрію Яковичу Барабашу звання Почесного доктора Академії. Будемо вважати, що ця позитивна подія бодай частково ознайомить українців зі спадщиною цього визначного вченого, якому пізніше цього року виповнюється 90 років.

Юрій Якович Барабаш провідний український літературознавець, уродженець Харкова, випускник Київського університету імені Тараса Шевченка.  Але унікальним є те, що понад 60 років цей вчений живе і працює у Москві; він був директором Інституту світової літератури ім. О.М. Горького АН СРСР, першим заступником Міністра культури СРСР, головним редактором газети «Советская культура». З 1989 р Юрій Якович працює в Інституті світової літератури ім. О.М. Горького.

Але слід особливо наголосити, що Юрій Барабаш є саме українським літературознавцем. Вже не одне десятиліття його літературно-наукову діяльність спрямовується на вивчення ключових постатей української культури, зокрема творчості Григорія Сковороди, Миколи Гоголя , Тараса Шевченка. Перу Юрія Яковича належить видатна праця « Коли забуду тебе, Єрусалиме...Гоголь і Шевченко. Порівняльно-типологічні студії». За цб книгу Юрій Барабаш був удостоєний звання лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка. Провідна ідея праці — за всієї безумовної геніальності Гоголя, можливо, найвідомішого у світі українця цей творець заплатив страшну ціну за зречення від рідної української мови. Паралель з Шевченком є більш ніж яскравою.

Слід додати, що Юрій Барабаш — один з провідних авторів шеститомної Шевченківської енциклопедії, його перу належать фундаментальні дослідження про творчість Олеся Гончара, Олександра Довженка,  Миколи Куліша, Григора Тютюнника та багатьох інших письменників. Юрій Якович також є автором численних розвідок російською мовою. «День» щиро вітає видатного вченого із заслуженою відзнакою і бажає Юрію Яковичу нових творчих сил і наснаги — адже і за останні роки Юрій Барабаш видав цілу низку глибоких, ґрунтовних праць. Так тримати!

Ігор СЮНДЮКОВ
Газета: 
Рубрика: