Суспільство без віри і любові втрачає здатність розрізняти добро і зло
Євген Сверстюк, український літературний критик, есеїст, поет, мислитель, філософ

Виставка одного меча

Дорогобузькому артефакту приблизно тисяча років
29 березня, 2021 - 20:44
ІЛЮСТРАЦІЮ НАДАНО ОРГАНІЗАТОРАМИ

Рівненський обласний краєзнавчий музей спільно з Національним науково-дослідним реставраційним центром України та регіональним підрозділом Спілки археологів України представили виставку одного експоната — «Дорогобузький меч. Тридцять років досліджень». Представлений на виставці старовинний меч виготовлений із заліза із вкрапленнями бронзи, латуні та срібла і не схожий на жоден із мечів цього типу, — вважають науковці. — З такими мечами приходили на Русь варяги.

«Датується меч кінцем ХІІ — першою половиною XIII століть, хоча за конструктивними деталями він може бути віднесений до більш давніх виробів другої половини XI — початку XII століть, — розповів завідувач відділу давньої історії та археології краєзнавчого музею Олексій ВОЙТЮК. — Скоріше за все, у ХІІ столітті під час останнього ремонту, меч отримав таке цільне залізне навершя»

Дорогобузький меч було виявлено у 1991 році під час археологічних досліджень дитинця літописного Дорогобужа, які проходили під керівництвом відомого рівненського археолога Богдана Прищепи.

Нагадаємо, що вперше згаданий у московському літописі 1084-м роком волинський Дорогобуж був  столицею удільного князівства, де княжив онук Ярослава Мудрого Давид Ігоревич, а згодом — Рюриковичі. Землі в середній і верхній течії ріки Горинь русичі називали Погориною. Через її центральне місто — Дорогобуж — пролягав найкоротший торговельний шлях із Києва до Володимира (Волинського). Місто занепало після нашестя Батия.

Протягом чотирьох років меч перебував на реставрації в Національному науково-дослідному реставраційному центрі України. Художник-реставратор Віктор Голуб, який досліджував та реставрував унікальну знахідку,  і запропонував представити відреставрований меч оригінальною виставкою у Рівненському обласному краєзнавчому музеї.

У відкритті виставки взяли участь і поспілкувалися з її першими відвідувачами автор знахідки — доктор історичних наук Богдан Прищепа, художник-реставратор Віктор Голуб, генеральний директор Національного науково-дослідного реставраційного центру України Світлана Стрєльнікова, генеральний директор Національного музею історії України, доктор історичних наук, фахівець у галузі скандинавістики  Федір Андрощук.

Доповнюють виставку ілюстрації процесу реставрації та зображення батальних сцен Радзивіллівського літопису.

Людмила СТУПЧУК, Рівне
Газета: 
Рубрика: