Мої дорогі! Поставте собі питання: що про вас одного дня скаже історія?
Йосип Сліпий, український дисидент, єпископ Української греко-католицької церкви, кардинал Римо-католицької церкви

Взірець «гуцульської» сецесії

У Львові реставрували частину фасаду будинку колишнього українського страхового товариства «Дністер»
2 грудня, 2021 - 20:06
ФОТО АНДРІЯ КУБ’ЯКА

Цей чотириповерховий будинок розташований у середмісті Львова, поруч із Успенською церквою, — на розі вулиць Руської та Підвальної (Руська, 20). Зведений  у 1905-1906 рр. за проєктом архітекторів Івана Левинського і Тадеуша Обмінського.

Пам’ятка — дуже-дуже красива і колоритна. Жоден турист її не оминає! І львів’яни люблять! Доконаний факт, що будинок на Руській, 20 — один із найкращих та найяскравіших зразків «гуцульської» сецесії на території України.

Відреставрували та відкрили фасади будівлі (кілька днів тому зняли риштування) з боку вул. Підвальної та музею «Арсенал». Завершується й оновлення фасаду зі сторони вул. Підвальної. 

Вартість реставраційних робіт — 7 млн гривень.

За словами керівника управління охорони історичного середовища Львівської міської ради Лілії Онищенко, роботи з відновлення були досить складні. «У поганому стані був карниз, значну частину якого замінили, — говорить  Лілія Онищенко. — Також труднощі полягали в тому, що будинок має багато кераміки, яка зверху, під карнизом, була пошкоджена. Довелось замінити її на копії. Майстрів з реставрації кераміки у нас немає, але ми знайшли фірму, яка виготовила копії таких плиток. Також реставратори повернули фасаду первісну колористику».

Проведено також роботи з відновлення покрівлі. А ще раніше, п’ять років тому, 2016-го, разом з Німецьким товариством міжнародного співробітництва  GIZ, відреставровано  всі металеві елементи будівлі, зокрема — брами, решітки, балкони.

У планах — реставрація сходової клітки, яка коштуватиме близько 4 млн гривень, за виділення яких має проголосувати депутатський корпус ЛМР. 

Довідково (джерело):

Будинок споруджували для страхового товариства «Дністер». Були розміщені в ньому й інші українські спілки та організації. Приміщення 1-го поверху мали різні призначення — торговельне, спортивне, харчового обслуговування тощо.

У плані будівля поділена на два блоки, в кожного з яких — внутрішній дворик і окремий вхід (з вул. Руської — блок А та з вул. Підвальної  — блок Б).

Будинок мав дві адреси: Руська, 20 та Підвалля (Підвальна), 7. У західній частині (Руська, 20) розміщувалися офіси товариства та інших організацій, з боку вул. Підвальної — житло, де мешкали, зокрема,  голова Державного секретаріату (уряду) ЗУНР Кость Левицький, відомий стоматолог Іван Бережницький, політик і громадський діяч Осип Назарук.

В більшому подвір’ї був мистецький ринок. Спортивну залу на 1-муповерсі займало українське спортивне товариство «Сокіл». Неодноразово у цій залі відбувалися вистави театру «Руська Бесіда». Окрім того, у складі аматорського студентського театру в 1909 р. тут вперше виступив майбутній режисер та актор Лесь Курбас. Також на поверсі була крамниця, де продавали кондитерські вироби фабрики «Фортуна Нова», яка проіснувала до 1939 р. Недовгий час у будинку функціонував ресторан «Фухса». 

У 1950-х роках у будівлі розмістили гуртожиток Обласної партійної школи при обкомі КПУ, їдальню, спортзал Львівської обласної ради, майстерню з ремонту взуття та лазню. 

Сьогодні в будинку — Перша міська поліклініка. До речі: готуючи матеріал, шукала, відколи саме на Руській, 20 — поліклініка. І не знайшла. Але точно знаю, що з 60-х років, бо до цього району 1964 року переїхали мої батьки, і поліклініка тоді вже була.

Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів
Газета: 
Рубрика: