Краще в ріднім краї милім полягти кістьми, сконати, ніж в землі чужій, ворожій в славі й шані пробувати!
Микола Вороний, український письменник, перекладач, поет, режисер, актор

Заради «свічки» на 50 метрів

У середмісті Києва почали розбирати історичну садибу купця Івана Уткіна
23 березня, 2021 - 18:12
ФОТО З ФЕЙСБУК-СТОРІНКИ АНТОНА КОРОБА

«О першій ночі на Петлюри, 29 почали прозоро реалізувати черговий «соціальний проєкт»... Розбирають історичну садибу Уткіна. Усе це — заради нового 50-метрового одоробла..., — описує у FB Дмитро Перов, активіст ГО «Мапа реновації». — Не повірите!! Але будівництво незаконне. Про це, зокрема, йдеться в пояснювальній записці до проєкту рішення про розірвання договору оренди».

У згаданому проєкті рішення Київради вказано, що ділянка наразі перебуває в оренді у товариства «Приват», термін дії договору — до 2028 року. «Земельна ділянка була надана ТОВ «Приват» виключно для експлуатації та обслуговування існуючої будівлі і аж ніяк не для її реконструкції чи нового будівництва, що передбачає розрив договору оренди через нецільове використання землі. Тобто орендар не має жодного юридичного права ані зносити садибу, ані проводити будівельні роботи», — уточнює громадська діячка Олена Терещенко.

У будівлі вже вибиті вікна. Кияни побоюються, що орендар хоче якнайшвидше знести будинок, щоб почати будівництво житлового комплексу. На сайті «Лун.ua»навіть опубліковане оголошення про зведення апарт-комплексу «Times» на вулиці Симона Петлюри, планується один будинок на 26 поверхів, тобто близько 50 метрів заввишки. Департамент містобудування і архітектури КМДА у 2018 році видав містобудівні умови і обмеження нібито на реконструкцію садиби, що насправді може обернутися знесенням. 

За словами Олени Терещенко, аби врятувати будинок, Київрада повинна негайно розірвати договір оренди з ТОВ «Приват», а видані містобудівні умови та обмеження — скасувати, адже територія входить в історичний ареал Києва відповідно до історико-архітектурного опорного плану міста. 

Інакше втратимо ще одного історичного свідка гарного та ошатного Києва. Києвознавець Антон Короб нагадує у FB, що колишній прибутковий будинок купця Івана Уткіна був збудований на рубежі ХІХ та ХХ століть (орієнтовно між 1890 та 1905). «Жодної іншої споруди, збудованої до 1917 року, не лишилося у цілому кварталі між Жилянською, Льва Толстого, Петлюри та річкою Либідь. Купець 2-ої гільдії Іван Якович Уткін вирішив звести двоповерховий будинок на високому напівпідвальному поверсі у стилі неоренесанс. Композиція фасаду двоосьова, наближена до симетричної, але не є такою. Виражена у двох бічних розкріповках, акцентованих аттиками. Первісно фасад був нетинькований: на декор, модельований у цеглі (лопатки, ніші, дентикули, карнизи, гзимси), накладалися ліплені гіпсові деталі. Порівнюючи сучасний вигляд зі світлиною 1930-их років, ми бачимо, наскільки було спотворено архітектурний вистрій будинку. Окрім невисокого мансардного даху початку 2000-их, ще раніше фасад споруди втратив багато декоративних елементів. Зникли ошатні вази на аттиках, ліпні картуші, які прикрашали простінки між вікнами другого поверху».

Хоч будівля і втратила з часом первісний вигляд, та чи виграє місто від її знесення на користь житлової висотки? Та ще й де, біля центрального залізничного вокзалу, що створить навантаження і на транспортну, і на існуючу соціальну інфраструктуру.

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: 
Рубрика: