Кожний нарід може лише тоді духовно і фізично розвиватись і рости, якщо його громадяни користуються повною свободою совісті, думки, слова та зібрань.
Михайло Сорока, український політичний діяч, дисидент, член ОУН

«Живі» казки

Вінничанка створила особливу книжку про морський світ
23 березня, 2021 - 18:09
ФОТО З ФЕЙСБУК-СТОРІНКИ ДАР’Ї ПАЛАМАРЧУК

Завдяки мобільному додатку доповненої реальності dd.ARt, який спеціально розробили вінницькі ІТ-шники з громадської організації «Центр візуальних проєктів», збірка казок про мушельки вінницької мисткині Дар’ї Паламарчук «ожила». Мобільний застосунок точно відтворює казкових персонажів із книги у 3D форматі. Текстуру персонажів та всіх предметів у сюжетах Дар’єю вималювала особисто акварельними фарбами. Крім того, як розповідає авторка, мобільний додаток озвучений професійними дикторами. Робота над ним тривала майже три місяці. За цей час вдалося «оживити» 6 казок із 16, які містяться у збірці. Додаток найближчим часом планують завантажити на Play Мarket. Користуватися ним можна буде безкоштовно.

«У казці є шість сценаріїв, кожен позначений певним маркером, при наведенні на сторінку телефона з мобільним додатком dd.ARt з’являється накладене зображення, тобто герої оживають, починають говорити і відбувається сцена. Це ніби як мультик, але у 3D форматі, що дозволяє зануритися у середовище, та водночас залишатися на своєму місці — бачити книгу, стіл, довколишні предмети, тобто це не переносить дитину в інший світ, а доповнює її реальність і дає можливість дізнатися про морський світ у цікавий спосіб», — пояснює Дар’я. 

Як каже керівник ГО «Центр візуальних проектів» Дмитро Вєтошкін, робота над цим проєктом відбувалася на некомерційній основі і складалася з кількох етапів. Спершу мисткиня вималювала всіх персонажів в акварелі і надала їм потрібної текстури. Далі ІТ-шники розробили технологію накладеної реальності і «змусили» вимальованих персонажів рухатися, а потім, завдяки звуковій доріжці, і розмовляти.

«Це не інформаційний сюжет, а коротенькі ролики, які нескладно було технічно виконати. Відтак сам інсталяційний файл, який потім буде показувати на мобільному пристрої казку, не «важкий», — розповідає Дмитро Ветошкін. — Зараз ми працюємо над тим, щоб додаток можна було встановлювати на смартфони з відповідних ресурсів, але це досить тривалий процес, який вимагає ліцензування та дотримання усіх технічних позицій. Тому поки що рекомендуємо скачувати застосунок з Google-диску. Доступ є на нашій сторінці у Фейсбук».

У подальшому додаток буде доповнюватися, адже розробники планують оживити усю серію казок Дар’ї Паламарчук. Усі вони повчальні. Розповідають про морських і лісових жителів. Крім того, наразі Дарія працює над третьою частиною — про «кудлатих та вусатих». Тому роботу у напрямку створення додаткової реальності для своїх казок у найближчому майбутньому завершувати не планує.

Олеся ШУТКЕВИЧ, «День». Вінниця
Газета: 
Рубрика: