Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Зниклі сторінки»

Новий звіт WWF показує, що за останніх 40 років кількість хребетних тварин знизилася на 60%
1 листопада, 2018 - 11:51
ФОТО ОКСАНИ РАЛДУГІНОЇ

Цього тижня Всесвітній фонд природи (WWF) оприлюднив дані звіту «Жива планета» 2018, великого дослідження стану та чисельності популяцій у світі. Науковці проаналізували дані 16 704 популяцій 4005 видів за 1970 — 2014 роки, ознайомитися зі звітом можна на сайті організації. 

Як відзначають у WWF в Україні, динаміка «Індексу живої планети» вказує на зниження кількості хребетних тварин на 60% протягом зазначеного періоду. Це означає, що в середньому кількість популяцій ссавців, птахів, рептилій, амфібій і риб зменшилась за останніх 40 років більш ніж наполовину. Найбільше скорочення спостерігається зокрема в Південній та Центральній Америці — на 89% від 1970 року. Найвразливішими виявилися прісноводні види, чисельність популяцій яких скоротилася на 83%.

Серед ключових причин стрімкої втрати біорізноманіття у світі науковці називають «Велике прискорення» — явище, коли, починаючи з 1950 року, усі показники людської діяльності стрімко зросли (видобуток корисних копалин, урбанізація, збільшення кількості населення) і спровокували різке збільшення попиту на енергію і територію. Також дослідники вважають, що людство вступає в нову геологічну епоху — антропоцен — коли саме людина є ключовим чинником, який змінює клімат, біорізноманіття та довкілля в цілому.

Зниження чисельності популяцій не оминуло і Європу. «Загроза зникнення видів ще ніколи не була настільки серйозною, як сьогодні. І, на жаль, мало хто розуміє, як тісно ми пов’язані з мережею життя, яку називають біорізноманіттям, — зауважує Ольга ДЕНИЩИК, координаторка прісноводного напряму WWF в Україні. — Найшвидше зникають види, пов’язані з прісноводними екосистемами. Одна з останніх українських втрат — осетер європейський, якого ще називають атлантичним. Цей вид пережив динозаврів і масштабне вимирання видів на планеті, однак був знищений унаслідок діяльності людини. Сьогодні в черзі на зникнення — наступні види осетрових».

Щоб привернути увагу українців до втрати біорізноманіття, команда WWF в Україні ініціювала кампанію «Зниклі сторінки. 404», у межах якої розповідає про види, які більше не існують у країні.

«Ми мало не кожен день зустрічаємо сторінку 404 у мережі, тобто таку, яка з якихось причин більше не існує. В дикій природі України, на жаль, так само є такі сторінки. Тож ми використали цю ідею, щоб наочно показати, яких сторінок світу дикої природи України більше не існує», — пояснює задум Марічка ЗАКАЛЮЖНА, координаторка кампанії «Жива планета» 2018 в Україні.

Щоб долучитися до кампанії, достатньо поширити інформацію серед своїх друзів, зокрема через соціальні мережі. За самою кампанією можна стежити через фейсбук-сторінку WWF в Україні.

Газета: 
Рубрика: