Існування нації спирається на свідому волю її членів.
Іван Лисяк-Рудницький, історик, публіцист, педагог, дослідник української суспільно-політичної думки

100 «подвигів» Гончарука

У п’ятницю парламент заслухає звіт уряду за 5 місяців роботи
18 лютого, 2020 - 18:55
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Цієї п’ятниці Верховна Рада під час традиційної «години запитань до уряду» заслухає звіт Кабінету Міністрів Олексія Гончарука за 2019 рік. Утім, голосування про визнання звіту задовільним чи не задовільним не буде. За регламентом парламент не може вийти з процедури розгляду законопроєкту про введення в обіг сільськогосподарських угідь. 

Крім того, навіть якщо Гончарук представить відверто поганий звіт, депутати відправити ні його, ні його кабмін у відставку не можуть. У молодого прем’єра — «річний імунітет», термін дії якого спливає лише 4 жовтня 2019 року.

Тож під час погоджувальної ради голова ВРУ Дмитро Разумков запропонував заслухати звіт Гончарука в, так би мовити, «лайтовому» форматі.

«Надійшов звіт уряду. Він уже повинен бути на сайті Верховної Ради чи найближчим часом він там з’явиться. Комітети будуть його розглядати, я пропонував би, щоб це відбулося в середу. Оскільки постанови як такої не може бути, бо є програма уряду затверджена (і в Кабміну є імунітет на рік. — Ред.) — і проголосувати або позитивний, або негативний висновок щодо роботи уряду ми зараз не можемо, — є пропозиція наступна: щоб комітети в середу розглянули на своїх засіданнях, щоб ми в п’ятницю мали можливість заслухати уряд замість години запитань до уряду. Я пропонував би наступний алгоритм роботи: 20 хвилин — виступ прем’єр-міністра, 40 хвилин — запитання-відповіді», — сказав Разумков.

Нагадаємо, що звіт уряду від Олексія Гончарука вимагав оприлюднити Володимир Зеленський після публікації скандальних авдіозаписів розмов прем’єра з представниками Національного банку України щодо некомпетентності Президента в царині економіки. Тоді Гончарук написав на ім’я глави держави заяву про відставку. А Зеленський не відправив прем’єра у відставку, але фактично в прямому ефірі «нарізав» йому завдань.

У вступі до звіту стверджується, що уряд перебуває лише на початку наміченого шляху, спрямованого на «вирішення конкретних проблем громадян та створення умов для забезпечення позитивних зрушень у повсякденному житті українців», тому за багатьма напрямами лише закладена основа для подальших змін.

«Проте і за цей короткий період роботи вдалося досягнути низки вагомих результатів, які вже зараз здатні суттєво покращити життя наших громадян», — стверджують в уряді.

У звіті наголошується, що економіка України минулого року зростала високими темпами, які, зокрема, в ІІ і ІІІ кварталах були одними з найвищих у Європі — перевищували 4%.

Загалом, за оцінками Мінекономіки, рівень зростання ВВП за результатами 2019 року має становити близько 3,3—3,5%.

Як наголошують у Кабміні, уряд наполегливо працював у напрямку удосконалення системи надання медичних послуг та забезпечення більшої доступності ліків, підвищення якості освіти, забезпечення захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

«З метою недопущення зниження рівня добробуту українців ми створили умови для зменшення сум у платіжках за теплову енергію, що вже стало реальністю для значної частини домогосподарств. Також уряд значну увагу приділяв питанням забезпечення макроекономічної стабільності, підвищенню інвестиційної привабливості та покращенню умов ведення бізнесу», — йдеться у вступі до звіту.

Згідно з документом успіхи уряду Гончарука класифіковано за кількома категоріями: «здорова та освічена нація», «електронна країна», «комфортна країна», «багатий громадянин — багата держава», «не боротьба з корупцією, а перемога над нею», «безпека особи, безпека країни», «справедливість і рівність усіх перед законом».

Кожне міністерство детально відзвітувало про зроблене в межах кожної з категорій.

ЗОКРЕМА МІНІСТЕРСТВО РОЗВИТКУ ЕКОНОМІКИ, ТОРГІВЛІ ТА СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ ВІДЗВІТУВАЛО ПРО:

* Програма дешевих кредитів під 5 — 9% річних на створення та розвиток малого бізнесу на суму до 1,5 млн грн. У бюджеті — 2020 передбачено 2 мільярди гривень на компенсацію ставок та гарантії за кредитами. Це дасть можливість банкам видати кредити на суму 30 мільярдів гривень. Завдяки цьому міністерство ставить за мету створення 90 тисяч робочих місць у наступні п’ять років.

* Економія на обслуговуванні державного боргу 2019 року становить 26 мільярдів гривень.

* Демонополізація ринку спирту. Зокрема, відбулося нарощення обсягів реалізації продукції Укрспирту майже в два рази. Також відбулася підготовка підприємства до приватизації. Це має забезпечити майже 2,5 мільярда надходжень до держбюджету.

* Збільшення квоти на безмитний експорт м’яса птиці до ЄС на 50 тисяч тонн.

* Збільшення експорту товарів за підсумками 11 місяців 2019 року на 6,3%, якщо порівняти з таким самим періодом у 2018 році.

* Перезавантаження Держгеокадастру.

* Електронізація та вдосконалення процесу публічних закупівель.

* Перезавантаження керівництва державних підприємств Міністерства економіки.

* Впровадження корпоративного управління в топ-10 державних компаній.

МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ ПОДАЛО РЕЗУЛЬТАТИ РОБОТИ:

* Запровадження аналітичного інструменту для бюджетних показників Boost.

* Створення нових податкової та митної служб.

* Ратифікація міжурядової українсько-американської Угоди щодо застосування положень Fatca та протоколів про внесення змін до конвенції про уникнення подвійного оподаткування.

* Створення наглядових рад у всіх державних банках та поліпшення їх фінансових результатів.

* Створення українського фонду стартапів.

* Передача на приватизацію до Фонду державного майна 530 держпідприємств. Надходження від приватизації 2020 року заклали в розмірі 12 мільярдів гривень.

МІНІСТЕРСТВО ІНФРАСТРУКТУРИ ЗВІТУЄ ПРО:

* Запланували відновити більше як 5 тисяч кілометрів доріг в Україні.

* Створення транспортного порталу електронних послуг.

* Розміщення Укрзалізницею єврооблігацій на 100 мільйонів доларів за найнижчою за останні вісім років ставкою — 7,3%.

* Концесія морських портів «Херсон» та «Ольвія».

* Досягнення українськими морськими портами історичного рекорду перевалки — понад 160 мільйонів тонн.

* Оголошення конкурсу на оренду площ аеропорту «Бориспіль».

МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ ТА ЗАХИСТУ ДОВКІЛЛЯ УКРАЇНИ ДО УСПІХІВ ВІДНОСИТЬ:

* Проведення анбандлінгу та підписання договору на транспортування газу.

* Отримання від «Газпрому» 2,9 мільярда доларів за рішенням Стокгольмського арбітражу.

* Зменшення ціни на газ для населення.

* Легалізація видобутку бурштину.

* Запровадження електронного обігу деревини та інвентаризація лісів.

КОМЕНТАР

Петро ОХОТIН, політтехнолог:

— Минуло п’ять місяців роботи Кабміну Гончарука. Для особливих досягнень часу мало. Але тренди і «ху із ху» зрозумілі. З критикою все гаразд. Наведу плюси.

МВФ і ЄБРР продовжує співпрацю з Україною. Великою мірою це вибиває грунт з-під представників старої влади, які казали, що підтримка і допомога України тримається виключно на особистих зв’язках і контактах. Але виявилося, що для підтримки України їм більш важлива відсутність корупції і відкриті правила, а не лобі. Крім того, МВФ продовжує відкрито підтримувати політику уряду Гончарука. Днями представники керівництва ЄС висловили приємне здивування швидким темпом реформ, які впроваджує уряд.

Deutsche Bahn, точніше DB Engineering & Consulting GmbH, крім іншого, займатиметься консультаціями з закупівлі електровозів. Ключова перевага договору — німецький контроль за потенційно корупційним тендером.

Це взагалі завжди була Ахіллесова п’ята всієї української економіки. Без можливості організувати адекватну логістику в країні не може бути й мови про успішний економічний розвиток. Тому той факт, що прем’єр і його команда роблять акцент на залученні інвестицій в цю сферу — однозначно великий плюс. У 2020 році анонсовано велике оновлення доріг — буде відремонтовано та побудовано понад 4 тис. км, — цифра безпрецедентна.

Усього буде залучено понад 90 млрд грн, з яких лише 31,5 млрд — бюджетні. Ще 20 млрд грн будуть отримані під державні гарантії, 4,3 млрд грн — кошти міжнародних фінансових організацій, 35 млрд грн — додаткове фінансування.

Головне, щоб критерії успіху в цьому проєкті визначалися не лише «бізнесово», а й з точки зору спільного блага.

Тут узагалі без коментарів. Дешеві кредити під низькі відсотки мають простимулювати дрібне підприємництво по всій країні. Погано лише те, що дана програма запрацює тільки зараз, хоча щось подібне потрібно було запустити ще років 10 — 15 тому. Сподіваюся, незабаром ставка буде не вищою, ніж у сусідній Польщі.

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: