Зброю витягають грішники, натягують лука свого, щоб перестріляти жебраків та вбогих, заколоти правих серцем. Зброя їхня ввійде в серце їхнє і луки їхні поламаються.
Володимир Мономах, великий князь київський (1113–1125), державний і політичний діяч

2017 у прогнозах

Експерт: «До відкриття ринку землі нам не дозволять заводити в країну більш як 10 мільярдів доларів на рік»
14 грудня, 2016 - 11:17
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Міжнародне рейтингове агентство Standard &Poor’s підтвердило кредитні рейтинги України на рівні B-/В зі стабільним прогнозом. І оцінки українських економістів багато в чому схожі з оптимістичними висновками S&P.

«ГРИВНЯ ПЕРЕДЕВАЛЬВОВАНА»

Економіст IMF Group Ukraine Михайло КУХАР зазначає, що Міжнародний валютний фонд прогнозує зниження рівня інфляції, але помірно-песимістично й усе-таки за висхідним трендом оцінює майбутнє зростання реального ВВП  України.

«Найцінніше для мене в прогнозі МВФ, — зазначає експерт, — це бачення курсу нашої валюти». Кухар задоволений, що не лише він вважає курс цього року трохи передевальвованим, що, на його думку, створює величезний резерв і запас для зростання експорту.  Виходячи з цього, зазначає він, ми можемо легко розрахувати темп зростання долара до гривні й обсяг доларового ВВП.

Економіст полемізує з Михеїлом Саакашвілі, який порахував формулу складного відсотка й визнав, що якщо ми зростатимемо на 3% за рік за складним відсотком, то у нас піде 30 років для відновлення того рівня ВВП, що був за Януковича. Математично цей розрахунок коректний, підтверджує Кухар, але, спираючись на дані новітньої української історії, стверджує, що Україна вміє зростати вищими темпами, ніж за формулою Саакашвілі.  Економіст звертає увагу на так звану діамантову епоху в Україні (з 2000 до 2008 року), коли наш доларовий ВВП збільшився з 32 до 88 мільярдів  доларів.

У нашому прогнозі ВВП на наступні 5—8 років ми передбачаємо висхідний економічний цикл, говорить Кухар. Дна ми досягли в першому кварталі цього року й за статистикою бачимо, що вже виходимо на впевнене зростання. Але найточнішим його індикатором, як ми вважаємо, буде виявлена нами залежність між темпами економічного зростання України й темпами припливу іноземної валюти.

Вважається, що через дефіцит платіжного балансу в нашій країні відбувається не приплив валюти, а відтік. Тому ми  в IMF Group використовуємо альтернативну методологію й вважаємо, що купівлю готівкової валюти населенням не можна вважати відпливом валюти з країни — адже вона залишається тут, обслуговуючи чорний і сірий сектори економіки й перебуває в господарському обігу малого й середнього бізнесу. І вона ж породжує готівкові заощадження населення. Тому ми прогнозуємо траєкторію стрімкого відновного зростання до 2022 року.

НА КОГО РІВНЯТИСЯ?

Олексій ГЕРАЩЕНКО, фінансист, викладач Києво-Могилянської академії, закликає обережно ставитися до прогнозів: «Може бути так, а може бути й інакше». Коли йдеться, наприклад, про Німеччину, то базовий прогноз — це 95% ймовірності. В умовах України, за його словами,  це, напевно, відсотків 30.

Ми найчастіше порівнюємо себе з країнами Європи, де географічно перебуваємо, говорить експерт. Але в економічному сенсі ми перебуваємо зовсім у іншому місці — за номінальним ВВП на душу населення у нас 138-ме місце у світі (трохи більш як 2000 доларів на рік). За паритетом купівельної спроможності ця цифра дещо більша — близько 8000 доларів. Це 118-та позиція, й тут сусіди у нас зовсім не європейські. Отже, нам у світовій конкуренції логічніше порівнювати себе з  іншими, не європейськими країнами, зазначає Геращенко. 2016 року ми перебуваємо приблизно в такому ж стані й на тому ж місці, у якому були в 2005—2006 роках, тоді як інші країни вже пішли далі.

МВФ вважає, що до 2019 року ми й надалі перебуватимемо в лізі аутсайдерів — у Бутану ВВП на душу населення буде вищим. Але до таких прогнозів нам слід ставитися зі здоровим скептицизмом, пропонує експерт. Ще 2012 року був прогноз, відповідно до якого Україна  2050 року буде одним з лідерів зростання у світі й посідатиме 40-ву позицію. І нашими сусідами у рейтингу передбачалися такі країни, як Швеція й Бельгія.  Тоді ми мали такі перспективи, але останні роки були не найкращими.

Зростання економіки в Україні почнеться після того, як сировинний цикл із дна, на якому перебуває зараз, піде вгору або тоді, як почнуть проявлятися результати повномасштабних реформ і країну засиплять іноземними інвестиціями. Але до відкриття ринку землі нам не дозволять заводити в країну більш як 10 мільярдів доларів на рік, передбачає Найман. Україна сьогодні одна з найдешевших «білих країн», констатує він. Отже, ВВП у нас почне зростати тоді, коли почнеться зростання цін на нерухомість

Проте ситуація в економіці дуже швидко змінюється, і проведення ключових реформ створює базу для змін. Той потенціал, який має Україна, базується в першу чергу на людському потенціалі. А у наших економічних сусідів людський капітал набагато гірший. Отже, наше місце на економічній мапі світу не відповідає нашому людському капіталу, впевнений Геращенко.

Але зростання на 1—1,5% цього року, про яке часто з гордістю говорить уряд, насправді означає, що ми все ще падаємо. Справжнє зростання — це тоді, коли зростаєш швидше, ніж середні показники. Та все ж наша економіка за багатьма показниками вже не падає. Зменшене навантаження на фонд заробітної плати, проведені дерегуляційні процедури, не працюють у такому обсязі, як раніше, податкові ями, з’явилися гроші у місцевих бюджетів. Але через бюджет ще перерозподіляється набагато більша частка ВВП, аніж у наших економічних сусідів. Отже, навантаження на бізнес у нас істотно більше. «Мене прогноз про мляве зростання ВВП найближчими роками не дивує, — зазначає експерт. — Інфляція буде на рівні 12—15%. Продовжиться помірна девальвація гривні — на 5—10%. Для великої девальвації просто немає підстав. А капітал до України поки що не йде, тому що в інвесторів немає підстав вкладатися саме в нашу країну. Але надію країні дає, на думку Геращенка, макроекономічна стабілізація та громадянське суспільство, здатне не допустити популізму.

МОЖЛИВЕ ЗРОСТАННЯ ВВП НА 3—5%

«Зростання нашої економіки наступного року, як свідчить мій аналіз, — переконує аналітик бюджетного сектора, архітектор у проекті Oblik-Saas Данило МОНІН, — становитиме від 3 до 5% ВВП». Такого висновку він дійшов тому, що українська економіка нарешті стала прибутковою. Цього року в першому півріччі зафіксовано консолідований прибуток 60 мільярдів гривень, а до кінця року за розрахунками експерта, він досягне майже 170 мільярдів. Монін говорить, що в доларовому еквіваленті прибуток удвічі більший, ніж 2013 року.

Зросло й відношення капітальних інвестицій до ВВП країни, тоді як з 2003 року вони падали з 30% до 12% ВВП 2015-го й цього року. «Для мене це означає, що економіка не лише досягла дна, але наступного року капітальні інвестиції зростуть на 30—40% і вийдуть на позначку 13—15% ВВП, що сприятиме відновленню економіки та її зростанню. Ці цифри підтверджує статистика третього кварталу (зростання 30% реальних інвестицій).

Іноземні інвестиції в Україну завжди зростають пропорційно підйому економіки, стверджує експерт. А оскільки наступного року можливе зростання ВВП на 3—5%, то Монін прогнозує зростання іноземних інвестицій у розмірі 3—5 мільярдів доларів. Це означає, що з платіжним балансом країни наступного року не має бути проблем. Отже, влітку наступного року курс національної валюти буде 25 гривень за долар, і це дозволить змінити свою стратегію Національному банку, який зараз, на жаль, проводить політику ступінчастої девальвації.

«УКРАЇНА СЬОГОДНІ — ОДНА З НАЙДЕШЕВШИХ «БІЛИХ КРАЇН»

Далеко не з усіма оптимістичними твердженнями згоден фінансовий аналітик Ерік НАЙМАН. Він вважає, що в Україні зараз негативні чисті золотовалютні резерви. «Україна поки що не навчилася заробляти гроші для поповнення валютних резервів, — зазначає він і додає, що без цього не може бути мови про валютну лібералізацію.  Проте, він згоден з тим, що інфляція в Україні вщухає, оскільки є наслідком девальвації, яка свого часу й породила інфляцію. А також — завищені кредитні ставки банків. Їх він пояснює тим, що багаті люди заробляють гроші у своїй країні, а зберігають їх в інших країнах.

При цьому Найман зазначає, що у світі зараз криза доларової ліквідності. Але гривня на цьому тлі напрочуд стабільна. Експерт вважає, що зростання економіки в Україні почнеться після того, як сировинний цикл із дна, на якому перебуває зараз, піде вгору або тоді, як почнуть проявлятися результати повномасштабних реформ і країну засиплять іноземними інвестиціями. Але до відкриття ринку землі нам не дозволять заводити в країну більш як 10 мільярдів доларів на рік, передбачає Найман. Україна сьогодні одна з найдешевших «білих країн», констатує він. Отже, ВВП у нас почне зростати тоді, коли почнеться зростання цін на нерухомість.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: