Як крапля довбе камінь не дворазовим, а багаторазовим падінням, так і людина стає мудрою не від дворазового, а від багаторазового читання.
Джордано Бруно, італійський філософ епохи Відродження, поет, представник пантеїзму

5 ключових новацій Трудового законодавства

Бізнес підтримує лібералізацію відносин роботодавець-профспілка
20 лютого, 2020 - 10:22

У країні тривають активні дискусії щодо оновлення трудового законодавства. Так, однією з пропозицій є ухвалення основного документа на заміну ще радянського Трудового кодексу.

Водночас, наголошують у Європейській Бізнес Асоціації, чинні більш профільні закони також потребують осучаснення.

Так, до прикладу, чинний закон про профспілки було ухвалено ще 1999 року. Разом з тим, у грудні 2019 року у ВРУ було зареєстровано проєкт Закону №2681 щодо окремих питань діяльності професійних спілок.

Законопроєктом передбачено п’ять ключових змін:

1. До складу первинної профспілкової організації має входити не менше, ніж десять членів профспілки, а на одному підприємстві може бути утворено не більше, ніж дві первинних профспілкових організації (наразі ж для створення профспілкової організації потрібно від трьох осіб).

2. Положення щодо обов’язку роботодавця відраховувати кошти первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну та оздоровчу роботу — із законодавства виключається (а це не менше 0,3% фонду оплати праці). Адже часом дане положення переростає у зловживання повноваженнями, і колективним договором сума може бути збільшена — інколи і до 3% від фонду оплати праці.

3. Зобов’язання роботодавця перед профспілками будуть регламентовані колективним договором (до прикладу, зобов’язання забезпечувати приміщеннями тощо).

4. Зобов’язання роботодавця на вимогу профспілкових органів надавати письмовий дозвіл на отримання в банках інформації про наявність коштів на рахунках підприємства також буде виключено. Крім того, виключається зобов’язання роботодавця надавати у тижневий строк інформацію щодо умов та оплати праці працівників, соціально-економічного розвитку підприємства.

5. Водночас роботодавець буде зобов’язаний надавати на запити профспілок інформацію щодо виконання колективних договорів та угод.

Європейська Бізнес Асоціація підтримує необхідність осучаснення нормативної бази в контексті діяльності профспілок.

Так, наразі важливою є лібералізація та адаптація відносин роботодавець — профспілка і перегляд повноважень профспілок. Адже ще з радянських часів профспілки в Україні мали не зовсім притаманні функції управління майном, перевірки роботи закладів торгівлі, громадського харчування, охорони здоров’я, дитячих закладів, гуртожитків тощо.

Також за браком часу, який витрачається на зазначені функції, профспілки не завжди мають можливість повноцінно здійснювати свій прямий функціонал — захист прав працівників.

Тому бізнес підтримує пропонований функціонал для профспілок з акцентом на захист прав працівників — інформувати, консультувати і надавати дієвий захист працівникам, права яких порушив роботодавець. Крім того, опікуватись питанням професійного розвитку працівників, спрямовувати кошти на їх навчання, як це, за інформацією компаній-членів Асоціації, відбувається в інших розвинутих країнах.

На думку бізнес-спільноти, зазначений законопроєкт сприятиме приведенню законодавства про профспілки у відповідність до вимог сучасності, утвердженню принципів правової держави, а також підвищенню рівня захищеності працівника. Сподіваємось, цього року країна все ж отримає сучасне трудове законодавство і закон про профспілки зокрема.

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: