Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

5 трендів діджиталізації 2021 року

Людство вже може не тільки віддалено контролювати свій побут, а й масштабні промислові процеси, піклуватися про пацієнтів та навіть рятувати життя
19 січня, 2021 - 19:43

Дарвін писав — виживає не найсильніший і не найрозумніший, а той, хто встигнув пристосуватися до змін. Так, світ змінюється, і ми маємо змінюватися разом з ним. 2020 рік загартував бізнес. Організації навчились реагувати на неочікувані виклики, переходили до нових бізнес-моделей та пришвидшували свої програми цифрової трансформації, намагаючись пережити пандемію. Лише за останні пів року цифрова трансформація принесла більше цифрового перетворення, ніж останнє десятиліття. Ви і самі бачите це навколо. Коронакриза, до прикладу, пришвидшила опановування інструментами віддаленої роботи. Дивовижно, але навіть найнеповороткі рітейлери перегрупувалися на електронну комерцію з доставкою додому, а державні органи навчились працювати віддалено.

Що ж готує для нас рік прийдешній? Особисто я очікую від нього ще більше драйву і капітальних змін! Для читачів газети «День» я підготував п’ять інсайтів, які будуть у тренді 2021 року й допоможуть вам не проґавити вікно можливостей для себе і власного бізнесу.

№1 HOME OFFICE. БІЗНЕС З ДОМУ

Робота з дому оптимізується і стане не вимушеним рішенням, а свідомим вибором без зайвих втрат. Підприємці освоять безоплатні інструменти підписання контрактів і перевірки підпису на зразок «ДІЯ.SIGN» або PAPERLASS. Робота з онлайн-офісами Google Suit та Microsoft Office365 стане нормою. Віддалені рішення, due diligence (перевірка контрагента) частіше будуватимуться на відкритих даних (data.gov.ua) та за допомогою безоплатних інструментів доступних онлайн (PEP — Dataocean, Business Scorring — OpenDataBot або YouControl). 

Цифрова та онлайн-освіта стане опцією «за замовчуванням». Для вас точно не новина, що сьогодні вже недостатньо отримати базову освіту, мати професійний досвід, і спокійно сидіти на роботі до старості. Треба постійно тримати руку на пульсі і добирати знань не лише по своїй спеціальності, а й суміжних. Тому онлайн-освіта це корисний і зручний інструмент. Але одразу скажу, що я не прихильник ідеї безкінечного навчання, бо це перетворилося на сучасний спосіб прокрастинувати. Я за дієвість та результати. Сподіваюсь, що, крім безплатних курсів Veteranius, Електронна Республіка, Code Club або ДІЯ.Цифрова Освіта, ми побачимо десятки крутих навчальних ініціатив з якісним контентом. 

ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Переводьте невиробничий персонал на онлайн-роботу. Робіть онлайн-платежі, підписуйте і перевіряйте контракти, онлайн здавайте звітність, робіть відеоконференції і вчіться. Все це від вас буде вимагати 2021 рік.

№2 ЗМІНА ПАРАДИГМИ ПРОЄКТНОГО МЕНЕДЖМЕНТУ З ПЕРЕХОДОМ НА ГНУЧКІ МЕТОДОЛОГІЇ

Вранішня «п’ятихвилинка» в кабінеті керівника, ТЗ без права на зміну, керівник — конвоїр і тони звітів поступляться методології Agile. 

ІТ-шники вже давно імплементували в себе гнучкі методології розробки софту по Kanban та SCRUM. У 2021 році навіть державні структури почали впровадження Agile-підходів. Вдосконалення моделей надання послуг та імплементації проєктів, автоматизації конвеєрів стратегічних програм, що вимагають спільної роботи з зацікавленими сторонами. Експериментальне впровадження гнучних методологій роботи над проєктами змінює культуру виробництва та покращує бізнес-показники. Можливо, спробувати і вам?

№3 УСУНЕННЯ ЛЮДЕЙ ВІД ВИРОБНИЦТВА ТА ПРОЦЕСІВ

Четверта індустріальна революція вже триває. А пандемія тільки пришвидшила усунення людей від бізнес-процесів. Цифровізацією документообігу вже нікого не здивуєш. Ба більше! AI (штучний розум) у чат-ботах підмінив подекуди сотні робітників. Скажу більше, що для великих компаній автоматизація закупівельного процесу дала можливість зекономити гроші та час. Навіть Міністерство інфраструктури вирішило видавати дозволи на міжнародні автоперевезення без залучення людей! 660 000 дозволів були видані в автоматичному режимі тільки за 2020 рік. Хмарні обчислення замість власного серверу з адміністраторами, робота з BigData замість гадання на кавовій гущі, робота з low-code платформами для автоматизації процесів замість відділу програмістів — це вже реалії 2021 року. Не відставайте. Оптимізуйтесь. 

№4 КІБЕРБЕЗПЕКА, ПРИВАТНІСТЬ ТА ПЕРСОНАЛЬНІ ДАНІ

2020 рік дав нам усім чітко зрозуміти, що потрібно дбати про кров XXI століття — персональні та корпоративні дані. Річ не лише в ботах торгуючих УСІМА персональними даними українців, і не стільки у набридливих СМС з рекламою. Найбільша дата-біль України — це рейдерство, яке виросло за останній рік до масштабів деяких африканських країн. Бізнес і ми, як громадськість, у 2021 році дотиснемо Мін’юст і Мінцифру з вимогою провести кардинальні реформи державних реєстрів. Тож будьте готові до певних змін у реєстрації або перереєстрації бізнесу та власності в бік зміни процедур та спрощення роботи.

Деплатформінг неугодних користувачів Фейсбуку, Твітеру та інших соціальних мереж змусить мільйони людей мігрувати на інші платформи. Можливо, вам варто замислитись про альтернативні профілі ваших бізнес-сторінок, щоб ви не втратили авдиторію та напрацьований контент?

№5 IOT, РОБОТИЗАЦІЯ ТА ПІДГОТОВКА ДО ЕРИ 5G

У всьому світі очікується бум «інтернету речей». Це розумні розетки, датчики, сенсори, лампочки і т.д. Робототехніка теж. Уже зараз, українські стартапи прийнялись до розробки новітніх протоколів передачі даних, розумних домашніх та офісних речей. Знову ж таки, концепція ІoТ відома ще з 1999 року. Але сьогодні її розвиток набуває кардинально нового змісту, коли люди мають обмежувати соціальні контакти, хочуть бути надпродуктивними і делегувати свої завдання розумній техніці. Тепер людство може не лише віддалено контролювати свій побут, а й масштабні промислові процеси, піклуватись про пацієнтів та навіть рятувати життя.

* * *

У китайській мові, слово «криза» поєднує в собі два ієрогліфи: «небезпека» та «МОЖЛИВІСТЬ». Шукайте можливості.

Євген ПОРЕМЧУК, експерт у галузі управління цифровими стосунками уряду, бізнесу та громадянами
Газета: 
Рубрика: