Доля випробовує тих, хто намірився іти до великої мети, але сильних духом не спіймає ніхто, вони зі стиснутими руками вперто і сміливо ідуть до наміченої мети.
Катерина Білокур, українська художниця, майстер народного декоративного живопису

7 років Угоді про зону вільної торгівлі з ЄС

Українські товари все ще не відповідають європейським стандартам?
30 березня, 2021 - 19:29
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Днями минає рівно сім років з моменту підписання політичної частини Угоди про асоціацію між Україною та Європейським. 21 березня 2014 року було підписано політичну частину угоди. Угоди, в якій вказано, що сторонам знадобиться рівно 10 років, щоб провести «євроремонт» на українському ринку, після якого українці заживуть як європейці. Утім до часу «Ч» лишилось три роки, а «об’єм робіт» не меншає.

Нагадаємо, переговори між Україною та Європейським Союзом щодо укладення нової посиленої угоди на заміну Угоди про партнерство та співробітництво розпочалися у березні 2007 року відповідно до Плану дій Україна-ЄС.

Через 5 років — 30 березня 2012 року — на рівні глав переговорних делегацій відбулося парафування Угоди про асоціацію, а 19 липня 2012 р. парафовано розділ Угоди щодо створення зони вільної торгівлі.

Підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС відбулося в два етапи.

21 березня 2014 року під час Позачергового Саміту Україна — ЄС було підписано політичну частину Угоди та Заключний акт Саміту, які від імені України підписав Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк.  А 27 червня 2014 рок. в ході засідання Ради ЄС Президентом України Петром Порошенком та керівництвом Європейського Союзу і главами держав та урядів 28 держав — членів ЄС була підписана економічна частина Угоди.

Передбачалося, що створення ЗВТ між Україною та ЄС відбуватиметься поступово, протягом 10 років.

Результатами запровадження ЗВТ між Україною та ЄС має стати тісна економічна інтеграція, створення практично таких же умов для торгівлі між Україною та ЄС, що мають місце у торгівлі всередині Союзу, покращення інвестиційного клімату та прозорі правила ведення бізнесу в Україні, збільшення вибору, підвищення безпечності та якості товарів, зниження цін для українських споживачів, можливість доступ українських підприємств, крім ринку ЄС, до ринків третіх країн у зв’язку з переходом на прийняті в усьому світі стандарти.

Минуло сім років: 70% з відведеного часу, а плани виконані менше ніж на половину.

Так, в звіті Кабміну від 1 січня 2020 року зазначалось, що Угода була виконана на 43%. За інформацією аналітичного центру «Український центр європейської політики», на липень 2020 року Україна виконала Угоду про асоціацію на 41,6%.

Успіхи у виконанні Угоди нещодавно визнали й євродепутати. 11 лютого 2021 року Європейський парламент ухвалив резолюцію про імплементацію Угоди про асоціацію з Україною.

Разом з тим Україна не уникнула згадок про значний рівень корупції та впливу олігархів, зокрема політичного.

Як зазначається в документі Європарламенту, Україні бракує інституційної стабільності, чітких орієнтирів, потенціалу, ресурсів та політичної волі для досягнення важливих реформ у сфері судової влади. А швидкість виконання Угоди значно зменшилась порівняно з попередніми періодами.

У звіті за 2019 рік уряд вказує, що Україна не досягла жодного прогресу у сферах статистики, обміну інформацією, управління державними фінансами та захистом прав споживачів.

Також бракує загального прогресу  у сферах інтелектуальної власності, фінансового забезпечення та транспорту.

Український центр європейської політики відзначає, що за цей період був відсутній прогрес щодо інтелектуальної власності, освіти, транспорту, статистики та політики з питань аудіовізуальної галузі.

Україні бракує швидкості ухвалення рішень, а з проблемою їхньої реалізації та співпраці з парламентом і президентом зіткнувся кожен післяреволюційний уряд. Неефективна система виконавчої влади та олігархічний вплив на державні інституції не дають виконати всі умови угоди.

Проте успіхи у впровадженні європейських стандартів таки є.

Національне антикорупційне бюро, Спеціалізована антикорупційна прокуратура та Вищий антикорупційний суд створюють єдину систему органів щодо боротьби з корупцією, яка з часом має дати результат.

Ще одним успіхом є реформа державної служби. Вона дозволила кожному громадянину працювати на державу за результатами конкурсу, де кожен може сподіватись лише на власні знання і навички, а не на знайомства.

Що ж до економічних ефектів. То за даними Міністерства економічного розвитку та торгівлі, Україна зберігає з ЄС від’ємне сальдо зовнішньої торгівлі товарами, що значною мірою пов’язане з невідповідністю українських товарів європейським стандартам, нижчою якістю вітчизняної продукції, а також обмеженням доступу на ринки окремих товарів. Експорт товарів до країн ЄС в 2019-му становив 20,8 мільярда доларів США проти 25,5 мільярда доларів США — імпорту.

У 2019 році ЄС став головним торговельним партнером України. Обсяг торгівлі товарами склав понад 46,0 мільярда доларів США, або майже 42,0% від загального обсягу торгівлі України.

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА
Газета: 
Рубрика: