Доля випробовує тих, хто намірився іти до великої мети, але сильних духом не спіймає ніхто, вони зі стиснутими руками вперто і сміливо ідуть до наміченої мети.
Катерина Білокур, українська художниця, майстер народного декоративного живопису

Аналітики знайшли альтернативу кредиту МВФ

Якби кожен член діаспори інвестував в Україну принаймні 100 доларів, то цього вистачило б покрити половину дефіциту державного бюджету-2016
25 листопада, 2015 - 10:50

Щороку український уряд у пошуках додаткових джерел на фінансування капітальних видатків звертається до різних міжнародних фінансових інституцій, таких як ЄБРР чи Світовий банк, але цих коштів недостатньо. Деградація ключових фондів в Україні вже близько 80%. Додатковим джерелом фінансування інфраструктурних проектів можуть бути діаспоральні облігації.

Крім традиційних інструментів запозичень, таких як облігації державних позик (зовнішніх та внутрішніх) та кредити можна виділити діаспоральні облігації, як ресурс для відновлення економічного зростання в Україні. Цей інструмент запозичень, на думку експерта з питань макроекономічної політики Інституту суспільно-економічних досліджень (ІСЕД) Крістіни Аврамченко, може виявитися дієвим у сьогоденних українських реаліях.

По-перше, наголошує експерт, у цьому випадку ставка робиться на патріотичні почуття вихідців з України, і тому можна залучати кошти під менші відсотки. По-друге, емігранти можуть ігнорувати фінансову стабільність, зосереджуючись на допомозі країні, з якою їх пов’язує минуле. По-третє, ці облігації, як правило, мають тривалий термін погашення, що дозволить віддавати запозичені кошти в період, коли економіка зростатиме.

Ефективність такого шляху отримання додаткових коштів довели свого часу Індія та Ізраїль. У першому випадку вдалося залучити близько 11 млрд дол. США, в другому — 25 млрд дол. США.  Водночас, за словами Аврамченко, існує й невдалий досвід випуску діаспоральних бондів. «Зокрема, Ефіопії не вдалося залучити кошти таким чином. Найвірогідніше, це було пов’язано з тим, що емігранти не підтримували тодішній уряд і не хотіли фінансувати режим, що змусив їх покинути країну», — говорить вона.

Для того, щоб інструмент запрацював, за словами  Крістіни Аврамченко, потрібно: перше — інформаційна кампанія спрямована на популяризацію позики, за допомогою українських представництв за кордоном, і друге — урядові гарантії, що ці кошти спрямовуватимуться саме на розвиток, на адресні інфраструктурні проекти, а не на «проїдання» чи повернення старих боргів.

За даними МЗС українська діаспора налічує близько 12 — 20 млн осіб, тобто — близько третини населення України. Торік приватні грошові трансферти становили 2,2 млрд дол. США, або 1,6% ВВП України. Якби кожен інвестував принаймні по 100 дол. США, то в рік можна було б залучити від 1,2 до 2 млрд дол. США. Цієї суми, наприклад, вистачило б покрити половину дефіциту державного бюджету-2016 з огляду на проект граничного обсягу дефіциту на рівні  3,1 млрд дол. за курсом 25,4 грн/дол. США.

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: