Кинути роботу для рідного краю і піти на роботу до його гнобителів… єсть справжньою цілковитою зрадою
Борис Грінченко - український лексикограф, письменник, педагог, громадсько-культурний діяч

Бідні, але не найбідніші

G-20 дозволить бідним державам не повертати борги до кінця 2021 року. України в переліку «пільговиків» нема
6 квітня, 2021 - 19:34
МАЛЮНОК ВІКТОРА БОГОРАДА

У Світовому банку очікують, що країни Великої двадцятки (G20), зокрема Китай та США продовжать заморозку стягнення боргів та платежів на їхнє обслуговування до кінця 2021 року.
   Про це повідомляє Reuters з посиланням на слова президента Світового банку Девіда Мальпаса.
   Зокрема, президент Світового банку заявив, що країн Великої 20 продовжать мораторій на стягнення боргів та платежів на їх обслуговування до кінця 2021 року. Зокрема, цього найбільше чекають від США та Китаю.

«Продовження заморожування виплат за боргом до кінця року заощадить ще більше грошей, які країни можуть використовувати для боротьби із пандемією COVID-19 і підтримки своєї економіки», — зауважив Малпасс.

Країни Великої 20 (G20) — це міжнародний форум, який об’єднує найбільші економіки світу. На його членів припадає понад 80% світового ВВП, 75% світової торгівлі та 60% населення планети, йдеться на офіційному сайті.

Члени G20: Аргентина, Австралія, Бразилія, Канада, Китай, Франція, Німеччина, Японія, Індія, Індонезія, Італія, Мексика, Росія, Південна Африка, Саудівська Аравія, Південна Корея, Туреччина, Великобританія, США, Європейський Союз та Іспанія, як постійний гість.

Ініціатива G20 з замороження боргів для бідних країн допомогла останнім відкласти платежів у 5,7 мільярда доларів станом на кінець 2020 року. Очікується, що до червня-2021 перенесуть виплати ще 7,3 мільярда доларів.

Продовження заморозки боргових виплат до кінця 2021 року допоможе бідним економікам зберегти кошти для боротьби з COVID-19, кажуть у СБ. Водночас, за словами Мальпаса, це подовження має бути останнім.

У спільному документі установи відмітили й те, що продовження ініціативи припинення обслуговування боргу (DSSI) може відтермінувати «важкі, але необхідні рішення про реструктуризацію» для деяких країн.

Паралельно в МВФ заявили що Фонд погодив виділення третього грантового траншу для своїх 28 найбідніших членів, аби покрити їхні виплати на обслуговування боргу. З метою вивільнення коштів цих країн під боротьбу з COVID-19, 238 мільйонів доларів спрямують до 15 жовтня на відповідні виплати.

Утім Україна вищезазначену допомогу не отримає.


ФОТО РЕЙТЕР

Адже Україна не відноситься до країн з низьким доходом за класифікацією Світового банку, щодо яких країни «Великої двадцятки» ініціювали замороження боргів до червня 2021 року. Про це в коментарі Укрінформу повідомили у Міністерстві фінансів. «Ініціатива країн «Великої двадцятки» щодо зупинки обслуговування боргів перед офіційними кредиторами до середини 2021 року особливо вразливими країнами стосується країн з низьким доходом за класифікацією Світового банку, до яких Україна не відноситься. Ми плануємо виконувати наші боргові зобов’язання та дотримуватись Середньострокової стратегії управління державним боргом, використовуючи диверсифіковані джерела залучення коштів», — пояснили в Мінфіні.

Нагадаємо, що минулого року у міністерстві запевнили, що Україна увійшла у глобальну фінансово-економічну кризу, спричинену поширенням коронавірусу, із значно сильнішими макроекономічними показниками, ніж під час попередніх економічних криз. Зокрема, завдяки безпечному рівню показника державного боргу до ВВП. За результатами 2019 року показник державного боргу до ВВП України знизився до 44,3%, державного та гарантованого державою боргу — до 50% (порівняно з 80% в 2016 році).

Утім, економічне падіння, із якими через коронавірус стикнулися країни євразійського регіону й Україна зокрема, виявилося крутішим, ніж оцінювали раніше. Це пов’язано із тим, що перша половина року насправді виявилася важчою, ніж очікували, а карантинні обмеження повністю так і не зняти. Такими є висновки економістів Європейського Банку Реконструкції та Розвитку, які досліджували наслідки коронакризи для країн, якими опікується банк, — від Монголії та Росії до Центральної Європи і Балкан та Туреччини і Марокко.

І Україна — не виняток із загального тренду.

На минулому тижні Верховна Рада ухвалила закон про підтримку бізнесу. Згідно з документом, передбачена одноразова допомога у 8 тис. грн для фізичних осіб — підприємців та найманих працівників, діяльність яких потерпає через карантин. По суті, можновладці не вигадали нічого нового. Точно таку суму депутати погодилися виплатити підприємцям і працівникам торік. Щоправда, тоді закон передбачав ще й низку пільг.

Так, минулоріч допомогу від держави отримало понад 480 тис. ФОП і найманих працівників, яким держава виплатила майже 4 млрд грн. Насправді в Україні працює трохи менше 2 млн ФОП. Якщо додати найманих працівників, то вийде трохи більше 3 млн грн. Таким чином, допомогу отримало близько 10% ФОП і найманих працівників.

І все тому, що отримати допомогу зміг не кожен охочий ФОП — річ у класифікації видів економічної діяльності. Якщо у підприємця їх кілька і один підпадає під компенсацію, а інший ні, то допомога не надавалася.

Не дивно, що в умовах такої «допомоги» з боку держави минулого року в Україні закрилося 232 тис. ФОП, що на 16% більше, ніж 2019-го. І це насправді страшно, адже економічну діяльність припиняють люди, які у своєму житті орієнтувалися на власні зусилля і на розвиток своєї справи, що є невід’ємною частиною міцної економіки.

Проте цього року ситуація складатиметься ще гірше. Адже новий закон передбачає лише одноразову виплату у 8 тис. грн ФОП та найманим працівникам із держбюджету. Крім цього, кошти виділять із місцевого бюджету — розмір суми має визначити орган місцевого самоврядування. При цьому право на допомогу мають лише ті, хто перебуває в «червоній» зоні карантину. Аби отримати гроші, треба подати заяву в електронній формі через портал «Дія» не пізніше 30 днів із дня запровадження посиленого карантину на території регіону.

Тим не менше Міжнародний валютний фонд очікує, що рівень реального ВВП України цього року досягне 4,0%, що є вищим на 1,0% в порівнянні з попереднім прогнозом МВФ, оприлюдненим минулого жовтня.

Про це йдеться в квітневому огляді Фонду «Перспективи світової економіки» (WEO), оприлюдненому в вівторок.

Так, за останніми розрахунками МВФ, економічне зростання в Україні в 2021 році прогнозується на рівні 4,0% — у жовтні минулого року цей показник не перевищував 3,0%. Крім того, у 2022 році очікується зростання ВВП України до 3,4% у порівнянні з 2,7% у попередньому огляді.

Водночас відзначаються покращені показники українського ВВП за результатами 2020-го «пандемічного» року. Так, у нинішній доповіді вказано, що падіння становило «мінус» 4,2% у той час, як минулого жовтня воно прогнозувалося на рівні «мінус» 7,2%.

Крім того, МВФ оприлюднив прогноз для України по інших напрямах. Зокрема, очікується, що індекс споживчих цін підніметься до 7,9 цього року та 6,8 наступного. Баланс поточних рахунків становитиме «мінус» 2,5 у 2021-му та «мінус» 3,6 у 2022 році. Рівень безробіття в Україні цього року зменшиться до 9,0% у порівнянні з 11% за попередніми прогнозами, а також знизиться до 8,4% наступного року, що на 0,2% менше, ніж прогнозувалося в жовтні.

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА
Газета: 
Рубрика: