Україно, дозволь мені серед твого безголов'я головою тривожною прорости!..
Іван Драч, український поет, перекладач, кіносценарист, драматург, державний і громадський діяч, критик часів радянської епохи

Чому буксує земельна реформа?

Власники не хочуть продавати свої земельні ділянки
18 вересня, 2012 - 00:00

Одне з типових побоювань при запровадженні ринку сільськогосподарської землі викликано ризиком масового скуповування паїв у селян за безцінь. Проте проведене нами опитування в рамках проекту «Барометр земельної реформи» показало, що переважна більшість селян не продаватиме своїх ділянок. Більше того, тільки третина виробників має намір викупити орендовані ними землі. (Опитування проводилося в липні 2012 року за двоступеневою квотною вибіркою й охопило 720 респондентів у 18 районах Дніпропетровської та Хмельницької областей, а також у Автономній Республіці Крим.)

Досліджували попит і пропонування на землю в Україні. Землевласників запитували, чи хотіли б вони продати свою земельну ділянку, а сільгоспвиробників — придбати або викупити орендовану земельну ділянку. Крім цього, респонденти мали можливість зазначити умови, за яких вони погодяться купити або продати ділянку землі. Їм було запропоновано вказати, яку ціну за 1 га земельної ділянки для ведення сільськогосподарського виробництва вони вважають справедливою.

Результати опитування демонструють перевищення попиту на земельні ділянки над пропонуванням. 73,8% землевласників не хочуть продавати своїх земельних ділянок за жодних умов, а 19,1% із них згідні продати ділянку за умови, що їх задовольнить ціна і вони відразу отримають всю суму коштів. Лише 3,6% землевласників погодилися б продати землю на виплат, а 1,6% висловили бажання терміново продати земельну ділянку.

Разом із цим 29,6% сільськогосподарських виробників готові купити орендовану ними землю на виплат за умови, що її ціна індексуватиметься з урахуванням інфляції та її ринкової вартості. 13% із них зазначили, що вони хотіли б купити земельну ділянку на виплат, але власники землі бажають отримати відразу всю суму за землю. 14,8% виробників купили б ділянку, якби її вартість не було проіндексовано з урахуванням інфляції та ринкової вартості. 42,6% серед них не хочуть купувати земельних ділянок.

Переважання попиту на землю над пропонуванням спостерігається у всіх областях, де було проведено опитування. Особливо велика розбіжність між бажанням купити землю і згодою її продати у Хмельницькій області та в Автономній Республіці Крим. Більшість виробників Криму (77,8%) висловлюють бажання викупити земельні ділянки, тоді як 68,7% землевласників категорично не хочуть їх продавати. Не мають бажання продавати ділянки 87,1% землевласників Хмельницької області, незважаючи на те, що 60% виробників потенційно готові її купити.

Значна частина землевласників Дніпропетровської області (73,8%) також відмовляється продавати землю. Але тут різниця між попитом і пропонуванням дещо менша через те, що 50% виробників цієї області також не мають бажання купувати землі.

У підсумку попит на сільськогосподарську землю майже вдвічі перевищує пропонування. Землевласники в основному не бажають продавати землі, а якщо й хочуть, то погодяться лише за отримання відразу всієї суми за неї. А для виробників такі умови є неприйнятними — вони бажають купувати землю на виплат, при чому не всі готові платити за неї ринкову ціну.

Ірина ФЕДЕЦЬ, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments